1) Agresívny - mnoho vynervovaných vodičov pri policajnej kontrole volí neľudský spôsob jednania. Správajú sa drzo, odmerane, spochybňujú, na všetko chcú dôkaz a aj keď vedomí si svojej chyby sa držia známeho českého hesla - zatloukat, zatloukat a zatloukat. Z osobnej skúsenosti i logickej úvahy tento spôsob neodporúčam. Pochopte, policajt je tiež len človek. Je v práci (bez ohľadu na to, či je piatok, či sviatok), má pred sebou dlhú šichtu a posledné čo potrebuje je jednať so zlým vodičom. Tento prístup zväčša znemožní zhovievavejší trest, či dohodu. Naopak, nezriedka vedie k šikane, keď pôvodne malý priestupok končí komplexnou prehliadkou povinnej výbavy, platnosti povinných kontrol a poistiek. Výsledkom je vaša ešte väčšia neznášanlivosť a alergia polície. Toto nikam nevedie.
2) Submisívny - opačný extrém vystrašeného či neskúseného vodiča, ktorý sa pri policajnej kontrole podvolí všetkému a prizná sa aj k veciam, ktoré urobil pred rokom, prípadne vôbec. Priveľa vodičov má z policajtov zbytočný strach. Pri kontrole sa správaju akoby fízli boli zlí, neempatickí a bezcitní pandúri s jedinou úlohou - potrestať, ošklbať a degradovať. Máte svoje práva, nemusíte súhlasiť so všetkým, čo vám povedia, čo tvrdia a čo žiadajú. Jednať s nimi však treba uvoľnene, normálne, nie drzo, ani prestrašene. Žiaden extrém nie je dobrý.
3) Normálny - zlatá stredná cesta. Najčastejšie sa stretávam s týmto odporúčaním, ako riešiť situáciu. Aj osobná skúsenosť tohto prístupu vykazuje najprijateľnejšie výsledky. Uznať chybu, nebojovať, neprovokovať, vysvetliť prečo sa čo stalo, byť ochotný a pripravený zaplatiť pokutu (pre to je zásadné mať pri sebe vždy hotovosť do 50 €, najlepšie nie ako jednu bankovku). Nutnosť návštevy najbližšieho bankomatu vás zásadne zdrží a policajtov prinajmenšom otrávi, lebo nemôžu na mieste chytať ďalších nezbedníkov za volantom, čo kazí celodenný finančný priemer šichty... Samozrejme, stále platí, že ich hlavnou nepísanou, no na mnohých poradách prízvukovanou úlohou je priniesť štátu čo najviac peňazí. Ale prečo by ste sa mali na vrtochy našich vladárov skladať práve vy?!
4) S humorom - tento si dovolí málokto. Treba citlivo odhadnúť mieru vašej dobrej nálady a ich pochopenia pre humor. Sme ľudia predsa, humor je korením života (aj toho policajného). Keď sa vám podarí zelených dobre pobaviť, bez toho, aby ste ich urazili, máte veľké šance nedopadnúť najhoršie. Mávnuť nad vami rukou, tváriť sa, že skutok sa nestal dnes už vraj nemôžu tak ľahko ako kedysi a vyprevadiť vás s legendárnymi slovami: "Pre dnešok vám to ešte prepáčim pán vodič, ale že sa to stalo na posledy...". No určite je lepšie odchádzať bez kompletnej šacovačky ľahší len o pár desiatok, nie stoviek eur, čo poviete?
Nasledovné "poučné" video šikovne kombinuje prvky správania uvedené v bode 2 a 4. Držím vám pri vzájomných stretnutiach palce, keďže vodič vždy ťahá za kratší koniec.
Pamätajte, aj policajt je len človek. Ich úlohou a povinnosťou je začať každú kontrolu/pokutovanie celkom neutrálne naformulovanými frázami. Vy ste ten, kto stretnutiu udá prvými vetami a tónom priebeh.
Odpovedalo 220 ľudí