Medzičasom je na Slovensku viacero firiem, ktoré túto "úpravu" nepriamo verejne ponúkajú. Postihu sa neboja, nemajú akého. Navyše, ako na svojej webstránke uvádza napríklad spoločnosť MM RACING, tachometer nie je štátom ciachované meradlo, čo znamená, že zásahy doň nie sú stíhateľné. Preto jediné, čo by ich malo hrýzť je svedomie. Ale to by rovnako malo hrýzť svedomie výrobcov tabaku, či alkoholu za to, že ľuďom škodia na zdraví.
Zachytil som hlasy, ktoré tvrdia, že na Slovensku má stočené kilometre každé druhé jazdené auto určené na predaj!
Vraj až každé druhé predávané jazdené auto je stočené!
Nechápte ma zle! Stáčanie tachometrov v žiadnom prípade neschvaľujem a som zato, aby sa táto činnosť mohla stíhať. Zachytil som totiž hlasy, ktoré mi tvrdili, že na slovensku má stočený tachometer každé druhé predávané jazdené auto! Možno je to pravda, možno trošku prehnané tvrdenie, ale skvelo dokresľuje závažnosť situácie. Je totiž jasné, že tu sa nebavíme o stovkách, či tisíckach "utajených" kilometrov. To by totiž nikam neviedlo. Ak sa už autu pred predajom siaha na stav tachometra, stáčanie kilometrov sa začína na 25 000 a viac tisíc km. Tisícky a stovky km sa vôbec neriešia, tie sa píšu náhodne. Nie je vôbec výnimkou, že pexeso autu schová aj vyše 100 000 km!
Celé je to začarovaný kruh, ktorý vznikol celkom spontánne. Predstavte si, že svoje auto máte naozaj radi. Staráte sa oň presne tak, alebo dokonca lepšie, než káže výrobca. Vďaka tomu aj po 7 - 10 rokoch vyzerá až neuveriteľne dobre. Predsta len rad príde moment, keď ho musíte predať. Jeho vek vám málokto uverí. Nik nie je ochotný zaplatiť sumu, na ktorú si auto ceníte. Aké máte možnosti? Splynúť s davom. Nechať auto omladnúť, aby ste zaň naozaj dostali toľko, koľko je podľa stavu hodné. Hľadáte spôsob, ako mu stočiť km. Žiadne iné opotrebenie na aute totiž pre vašu pedantnosť nenesie známky mnoho najazdených kilometrov. Nakoniec prídete na spôsob, ako to urobiť, auto "omladne" a hneď sú všetci spokojní. Zrazu nie je problém auto predať za cenu adekvátnu stavu. Samozrejme, nedá vám to.
Ak sa už autu pred predajom siaha na stav tachometra, stáčať sa začína na 25 000 a viac km. Tisícky a stovky sa vôbec neriešia, tie sa píšu náhodne. Nie je vôbec výnimkou, že pexeso autu schová aj vyše 100 000 km!
Pochválite sa kamošovi. Kamoš má tiež staré auto a rád by ho predal. Pozorný však nie je ani len k žene a deťom, nie to ešte k autu... Kiláky si však dá stiahnuť tiež. Predsa takto za 15 min. vybabre s celým svetom, nie? Všetko sa podarí a v krčme o tomto kúsku po pár pivkách vedia všetci, aj tí, ktorí nemajú vodičák! A domino padá a padá... V priebehu pár rokov pexeso prerástlo do gigantických rozmerov. A dnes trpia aj tí, ktorí s tým kedysi začali. Tiež sú vysvetavení rizku kúpy "omladeného" auta, pretože je prakticky nemožné zistiť jeho skutočne najazdené km. Tento problém však nie je len na Slovensku. Niektoré krajiny už tento zásah vnímajú ako trestný čin. A to je už silná, ale adekvátna káva.
Situácia je ostatných pár rokov natoľko zlá, až sa partia pánov rozhodla s tým konečne čosi urobiť! Založili občianske združenie SOVA - Spolok na ochranu vlastníkov automobilov. Počas tohto leta uskutočnili prieskum a majú aj nasledovné oficiálne stanovisko - uvádzam s drobnými úpravami v prakticky v plnom znení:
Na slovenskom webe podnikavci verejne ponúkajú úpravy tachometrov podľa priania zákazníkov
SOVA objavila na viac ako 20 firiem ponúkajúcich úpravy tachometrov
Podľa čerstvého prieskumu Spolku na ochranu vlastníkov automobilov - SOVA existuje na slovenskom internete najmenej 21 firiem, ktoré verejne ponúkajú úpravy stavu tachometrov. To dokazuje, že legislatíva na Slovensku sa nedokáže s týmto problémom skutočne vysporiadať.
„Z toho, koľko firiem úplne bez okolkov ponúka na internete službu nastavenia tachometra, často dokonca aj s podrobným cenníkom a zárukou, je jasne vidieť, že sa vôbec neboja postihov. A skutočne nemajú dôvod k obavám, zatiaľ totiž nie je známe, že by bol niekto za pretáčanie tachometrov podľa zákona o podvode na Slovensku stíhaný, či dokonca odsúdený!“ uviedol predseda SOVA Mgr. Július Petrus. „Len v priebehu 2 hodín sme našli prostredníctvom vyhľadávača Google 40 takýchto firiem. Potom sa skutočne nemôžeme čudovať, že tu máme tak veľký počet jazdených vozidiel s pretočeným tachometrom, keď má tento biznis úplne legálnu reklamu a následne tak iba kvitne.“ uviedol Petrus. Podľa združenia SOVA je jediným riešením jasná kriminalizácia pretáčania tachometrov ako v Belgicku, Nemecku, či USA. „V týchto krajinách je trestné nielen tachometer pretáčať, ale tiež ponúkať túto službu, či programy a prístroje, ktoré to umožňujú. V tejto situácii už tak nie je potrebné dokazovať úmysel podviesť kupujúceho. Stačí dokázať, že niekto tachometer pretočil, a nasleduje trest odňatia slobody, prípadne veľmi vysoká pokuta,“ zdôraznil Petrus. „Nechápem, že u nás takto jednoduchý zákon ešte neplatí,“ povedal.
Podľa Petrusa nejde pri pretáčaní tachometrov iba o hmotnú škodu, z dôvodu podvodného zvýšenia ceny jazdeného auta: „Pokiaľ je má automobil pretočený tachometer, vystavuje sa vodič takého vozidla veľkému riziku poškodenia zdravia, či ohrozenia života. Automobil a jeho dôležité diely sú totiž výrazne inak opotrebované, než by majiteľ podľa stavu tachometra predpokladal. A to by si mali uvedomiť ako predávajúci, tak aj kupujúci,“ zdôraznil. Pretáčanie tachometrov je podľa združenia SOVA skutočne veľkým problémom a preto sa snaží o jeho kriminalizáciu. „Dúfame, že teraz po nástupe novej vlády bude konečne vytvorený priestor a vôľa presadiť trestnosť pretáčania tachometrov, čo by mohlo zaviesť poriadok do celého trhu jazdeniek,“ dúfa Petrus. Viac informácií o tom, ako odhaľovať triky predajcov jazdených automobilov nájdete v príručke SOVA pre bezpečnú kúpu jazdených áut: www.zdruzenie-sova.sk/prirucka.pdf.
Kontakt: Mgr. Július Petrus
Predseda Združenia SOVA
E-mail: info@zdruzenie-sova.sk