Myslím, že netreba nikomu vysvetľovať čo drifting vlastne je, no veľa z Vás má ešte stále mylné predstavy, o čom je. Málokto vôbec tuší ako jazdenie dverami napred začalo a najmä aký je systém pravidiel v tomto motor - športe. Ako už nadpis prezrádza, začnem pekne od počiatku driftingu ako takého.

História driftingu je v našich zemepisných šírkach stále veľkou neznámou. Medzi nami sa rozpráva veľa výmyslov, či poloprávd. Preto uvediem veci na správnu mieru. Celé sa to začalo niekedy v 70. rokoch minulého storočia v krajine vychádzajúceho slnka. Techniky vtedy ešte nedefinovaného štýlu „blbnutia za volantom“ začal rozvíjať legendárny motocyklový jazdec menom Kunimitsu Takahashi. Kunimitsu sa vypracoval na špičkového pilota F1 a nakoniec aj jazdca Super GT série v Japonsku. „On rozvíjal spôsob ako uzavrieť zákrutu trate s aspektom udržania vysokej rýchlosti pri vjazde a výjazde z nej.“ K tomu, aby sa to celé rozbehlo, pomohol obrovský dav fanúšikov, ktorý sa rád pozeral na horiace gumy jeho auta. Jeden z toho vždy prítomného davu bol aj mladý street racer Keiichi Tsuchiya. Jeho neuveriteľne veľký záujem o Takahashiho techniky jazdy ho prinútili k tvrdému tréningu na kľukatých horských cestičkách Japonska. Keiichiho schopnosti a popularita raketovo rástla a v roku 1987 (kde sme boli vtedy my v Československu?) sa niekoľko známych časákov a tuningových dielní rozhodlo zdokumentovať jeho umenie driftingu do krátkeho videa s názvom PLUSPY, ktoré je dokonca aj na www.youtube.com. V roku 1988 so spoluprácou Option magazín a šéfredaktorom Daijirom Inada mal Tsuchiya pomôcť organizovať jednu z prvých akcií špeciálne venovanú driftingu.

Toyota AE86

V súčasnosti sa stal z driftingu celosvetový šport v ktorej jazdci získavajú body od rozhodcov na základe viacerých faktorov ako je rýchlosť, vzdialenosť prejazdu od steny, hustota dymu od kolies a mnoho iných. Najznámejšími driftovacími  podujatiami sú D1 Grand Prix (D1GP) hlavne z Japonska a ďalších krajín ako Malajzia,  Austrália, Írska a UK. V US je známa súťaž Formula - D. V Kanade a na Novom Zélande je to zase Drift Mania. Každá súťaž je adrenalínovou nakladačkou nielen pre jazdca ale aj pre publikum, ktoré neostáva chladným pri pohľade na driftovacie peklostroje idúc kľučka na kľučke. Naopak je to ale v Saudskej Arábií. Páni v bielych háboch s turbanmi na hlavách sa bezhlavo šmýkajú na verejných komunikáciách a ohrozujú nielen svoje životy ale aj životy všetkých vôkol seba. Rozdielna životná filozofia so sebou prináša rozmanitosť aj na poli jednej z najkrajších motor -športových disciplín posledných rokov.

V ďalšom pokračovaní, Drifting od podlahy, si povieme niečo o top súťažiach, ich pravidlách. Taktiež aj o autách a ich úpravách, aby leteli dverami napred ako maslo po rozpálenej platni vašej panvice. :D
Koniec 1. časti....