Obeťou vandalov bývajú rôzne časti auta, od poškodenia laku, cez spätné zrkadlá, okná, až po pneumatiky... Podľa výskumu austrálskeho automobilového klubu RACQ až 18% vodičov zažilo vandalizmus na ich vozidle. Podľa štatistiky útočí Vandal na bezbranné autá najmä s kľúčom v ruke.
Desať najčastejších aktov vandalizmu na autách
1. Poškrabanie laku kľúčom 45,5 %
2. Poškodenie okien 16,3 %
3. Poškodenie karosérie 9 %
4. Krádež znakov 6,2 %
5. Krádež dielov 4,5 %
6. Prerezanie pneumatík 3,9 %
7. Zapálenie auta 3,4 %
8. Rozbité vajce na karosérii 2,8 %
9. Sprejovanie na karosériu 2,2 %
9. Vypustenie pneumatík 2,2 %
Väčšinu vandalov sa polícii nepodarí chytiť. Možno aj preto je vandalizmus na autách takým častým javom a bojí sa ho každý majiteľ auta... Potvrdzuje to aj Mike Sopinski, šéf komunikácie v poisťovni RACQ Insurance. „Akty vandalizmu sú väčšinou náhodné útoky a útočník nie je väčšinou ani len identifikovaný. V niektorých prípadoch však už z povahy útoku vieme vypozorovať osobný motív útoku“ dodáva Mike Sopinsky. V týchto prípadoch je zistenie útočníka najjednoduchšie.
Mike ďalej hovorí o tom, že väčšina vandalov nie je veľmi kreatívnych, občas sa ale nájdu kuriózne prípady. Napríklad sypanie cukru do nádrži auta, utopenie auta v jazere, či poliatie karosérie riedidlom. Najkurióznejší prípad sa týkal „prevalcovania“ malého auta väčším vozidlom.
Aj keď pochádza výskum z ďalekej Austrálie u nás bude situácia s vandalizmom podobná.
Zdroj: racq
Odpovedalo 259 ľudí