Na Slovensku pôsobia štyri významné automobilky, pričom dve z nich – Volkswagen a Jaguar Land Rover – majú významný podiel na exporte do USA. Bratislavský závod Volkswagen vyváža do Spojených štátov 16 % produkcie, zatiaľ čo Jaguar Land Rover až 23 %. Zavedenie 25-percentných ciel na osobné a ľahké úžitkové vozidlá zo strany USA by mohlo viesť k prepadu objednávok, čo by malo za následok stratu 9 až 15 tisíc pracovných miest v slovenskom automobilovom priemysle.

Volkswagen už oznámil znižovanie počtu zamestnancov v bratislavskom závode, keď informoval, že ukončí spoluprácu s približne 750 agentúrnymi pracovníkmi! Hoci automobilka tvrdí, že tento krok nesúvisí priamo s krokmi americkej administratívy, nižšie objednávky modelov Audi Q7 a Q8 naznačujú problémy v dopyte.

Ekonomické následky

Automobilový priemysel tvorí až 30 % slovenského exportu a približne desatinu celkového výkonu ekonomiky. Minister sociálnych vecí Erik Tomáš upozornil, že obchodná vojna medzi USA a Európskou úniou by mohla spôsobiť výpadok príjmov štátu vo výške 100 miliónov eur ročne. Slovensko navyše patrí medzi krajiny EÚ najviac ohrozené týmito opatreniami, keďže až 70 % slovenského exportu do USA pochádza práve z automobilového sektora.

Slovenská centrálna banka varovala, že dlhodobé uplatňovanie ciel by mohlo pripraviť o prácu až 20 tisíc ľudí. Ekonomický rast krajiny by sa v súvislosti s tým mohol takmer úplne zastaviť.

Reakcia vlády, možné riešenia a budúcnosť?

Minister Tomáš vyzval Európsku úniu na tvrdé recipročné opatrenia voči USA, ak sa rokovania o colných sadzbách nevyriešia v rámci stanoveného 90-dňového obdobia. Zároveň zdôraznil potrebu podpory zamestnancov prostredníctvom systému kurzarbeitu alebo zavedenia šrotovného – štátnej podpory nákupu nových áut výmenou za likvidáciu starých vozidiel.

Čo v prípade, že americké clá zostanú v platnosti dlhodobo? Jednou z možností je zmena exportných trhov smerom do Ázie, Latinskej Ameriky či Afriky, kde rastie dopyt po automobiloch? Zvýšenie produkcie elektrických vozidiel, ktoré majú potenciál získať výnimky z ciel? Zatiaľ to vyzerá na viac otázok ako odpovedí, kľúčové však bude rýchle prispôsobenie sa novej situácii a posilnenie spolupráce s regionálnymi partnermi v rámci Európy.