Použitie aplikácie je jednoduché a zvládne ho každý, kto má mobil a pár minút času. Stačí vyfotografovať nesprávne zaparkované auto, nahrať snímku do aplikácie a odoslať hlásenie. Ak kontrolór na základe vášho tipu uzná, že ide skutočne o priestupok a vodičovi udelí pokutu, získate odmenu 100 švédskych korún (približne 9 eur). Priamo na účet. ScoutPark tak prepája bežných občanov s parkovacími inšpektormi, respektíve dopravnou políciou a umožňuje im stať sa skautom v službách poriadku, respektíve bonzákom. Záleži na uhle pohľadu. Vďaka tomu sa štátu zvyšuje efektivita kontroly, pretože pokrýva viac ulíc, než by zvládli samotní kontrolóri.

Pre koho je ScoutPark určený?

Aplikácia je určená pre občanov Švédska starších ako 16 rokov s platným číslom sociálneho poistenia a švédskym telefónnym číslom. Rovnako je podľa úradov zaujímavá aj pre parkovacie spoločnosti, ktoré chcú zvýšiť efektivitu vymáhania a lepšie využívať svoje kapacity. Svoje miesto si pravdepodobne nájde aj v mestách a obciach, ktoré chcú zlepšiť parkovaciu disciplínu a maximalizovať príjmy z pokút.

Výhody a reálne skúsenosti

Aplikácia podľa tvorcov prináša benefity na viacerých úrovniach. Vraj umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie riešiť problémy, ako je blokovanie miest pre invalidov či obmedzovanie prístupu k verejným priestorom. Pre jednotlivcov predstavuje jednoduchý spôsob, ako si privyrobiť – stačí telefón a chuť „skautovať“. Parkovacie spoločnosti aj mestá získavajú prehľad o porušovaní pravidiel a môžu cielenejšie zasahovať.

 

Morálna dilema a kontroverzia

Je toto správne riešenie parkovacej politiky? Názory sú rôzne. Niektorí varujú, že aplikácia by mohla byť zneužitá, napríklad na vytváranie napätia medzi susedmi, alebo slúžiť k neoprávnenému obviňovaniu či šikanovaniu. Tiež je tu možnosť, že finančná motivácia preváži nad objektívnosťou a zdravým úsudkom. A čo krajiny s inou kultúrou? Alebo tam, kde je problém s chaotickým parkovaním výraznejší, respektíve v mestách, ktoré primárne nie sú schopné vyriešiť dostatočný počet parkovacích miest? To by si vyžadovalo dôkladné nastavenie pravidiel. Zakladateľ ScoutParku, Erik Englund, k tomu dodáva, že ide o veľmi jednoduchý spôsob privyrobiť si.

Technológia a budúcnosť

Aplikácia využíva tiež modul na rozpoznávanie ŠPZ, čo zjednodušuje proces hlásenia. Vďaka ScoutParku si ľudia môžu privyrobiť jednoduchými úlohami. Zároveň však otvára diskusiu o hraniciach občianskeho dohľadu, motivácie a súkromia.

ScoutPark zároveň mení pohľad na vymáhanie parkovacích pravidiel: z pasívneho sledovania chaosu robí aktívnu účasť vo verejnom priestore. Či sa tento model rozšíri aj za hranice Švédska, ukáže až čas, isté však je, že ide o koncept, ktorý môže „inšpirovať“ nielen parkovacie spoločnosti, ale aj mestá.

PRIVÍTALI BY STE VO SVOJOM MESTE APLIKÁCIU, KTORÁ ODMEŇUJE ZA NAHLÁSENIE ZLE ZAPARKOVANÝCH ÁUT?
  • Určite áno, pomohlo by to zlepšiť situáciu s parkovaním ( 66% )

     

  • Skôr áno, ale mám obavy zo zneužívania ( 3% )

     

  • Skôr nie, takéto riešenie sa mi nepozdáva ( 3% )

     

  • Určite nie, nechcem udavačskú atmosféru ( 29% )

     

Odpovedalo 38 ľudí