Na pohon nového Focusu ST poslúži nová generácia celohliníkového výkonného motora EcoBoost, ktorú vyvinuli špeciálne pre tento model. Je to vôbec po prvýkrát, čo Ford zvolil verziu motora rodiny Eco pre výkonný model. Tá v porovnaní s aktuálnym 5-valcom dosahuje o 10% väčší výkon, no emisie a spotrebu má nižšie až o 20%. A to je veľmi dobrá a dôležitá správa, keďže radový prepĺňaný 5-valec bol naozaj smädný agregát, bez ohľadu na použitie v Mondeo 220 turbo, Volvo C30 T5 alebo Focus ST.

V porovnaní s 2,0-litrovým motorom Ford EcoBoost, ktorý sa používa v ostatných modeloch, je 250 k verzia vybavená prepracovaným saním a výfukom a unikátnym systémom kalibrácie motora, čo zabezpečuje požadovanú úroveň výkonu a reakcieschopnosti. Pre konštrukciu Ford EcoBoost je príznačný vysoký krútiaci moment so širokou a plochou krivkou a maximálnou hodnotou 360 Nm. Motor sa vyznačuje troma modernými technológiami: vysokotlaké priame vstrekovanie, prepĺňanie turbom s nízkou zotrvačnosťou a variabilné časovanie vačiek sacieho a výfukového traktu. Dvojiter EcoBoost turbo je v tomto modeli spojený so 6-stupňovou mechanickou prevodovkou, vraj špeciálne pripravenou pre ostré a rýchle zachádzanie s ňou.

Prekvapivé je, že Ford zvolil pre ostrý model ST 5-dverovú karosériu. Pre Ford netradičný, no pozitívny nápad je ponúknuť identický Focus ST celosvetovo. To znamená, že tento model si po prvýkrát budú môcť kúpiť aj fanúšikovia modrého oválu v zámorí. Je to vôbec po prvý krát, čo Ford vytvoril jeden zo svojich najobľúbenejších výkonných modelov pre celosvetový trh.


Vývoj modelu Focus ST má na starosti skupina Ford Global Performance Vehicles, pozostávajúca z tímov Team RS (Európa) a SVT (USA). Tí majú na svedomí vývoj a ladenie produktov ako sú Focus RS, Shelby GT500 Mustang či Raptor SVT F150. Pri novom Focuse ST má vývoj pod taktovkou skupina špecialistov na výkon Team RS so sídlom v Európe. Tí využívajú rozsiahle skúsenosti z oblasti konštrukcie veľmi žiadaných vozidiel, akými boli aj predchádzajúce modely ST a modely legendárnej série RS.

„Nový model Focus ST bude náš prvý, skutočne globálny vysokovýkonný model,“ povedal Jost Capito, riaditeľ sekcie Global Performance Vehicles. „Rovnako ako predchádzajúce modely ST a RS, aj model Focus ST bude výsledkom svedomitého jazdenia po zákrutách okruhu Nürburgring, na neobmedzených nemeckých diaľniciach a klasických britských cestách triedy B. Európskym zákazníkom prinesie model Focus ST rovnaké kvality čistej dynamiky a výkonu, ktoré sa podieľali navytvorení unikátneho štýlu nášho dedičstva rodiny ST.

V porovnaní so štandardným modelom Focus bude model ST vybavený tuhším pružením so svetlou výškou nižšou o 10 mm, neustále sa meniacim variabilným pomerom riadenia vďaka elektrickému posilňovaču, výkonnými bŕzdami a unikátne vyladeným odpružením. Perličkou pre špičkové jazdné vlastnosti bude napríklad aj nový pokročilý systém Torque Vectoring Control – ktorý funguje ako aktívny samosvorný diferenciál na vylepšenie stability a živosti v zákrutách.

„Model Focus ST bude poriadna mašina, pre ktorú sme vyvinuli zmysluplný exteriér a interiér, ktoré v sebe spájajú športovosť s neuveriteľnou úrovňou komfortu,“ povedal Stephen Odell. „Kľúčovým prvkom DNA rodiny ST je implementácia funkčnosti a následne formy, čo sa nám podarilo dodržať zvnútra aj zvonku vozidla.“

K živému farebnému exteriéru sa skvelo hodia aj 19-palcové zliatinové kolesá s teplou povrchovou úpravou Golden Graphite. Ich sofistikovaný päť-lúčový dizajn kontrastuje s brzdovými strmeňmi, ktoré sú nafarbené farbou karosérie. Exteriérový motív výkonu sa odráža aj vnútri vozidla. Je tu výrazne športový kokpit so sedadlami Recaro, unikátnymi prístrojmi a modernými, vysoko technickými povrchovými úpravami. Interiér nesie jasný podpis rodiny ST a je tmavší - strop je čierny, špeciálne zhotovený volant a hlava radiacej páky nesú logo ST a všetko završujú kovové pretekárske pedále. Prémiový športový vzhľad kabíny umocňuje použitie čiernej kože s kontrastným zlatým šitím na mnohých interiérových povrchoch vrátane sedadiel, dverových panelov, stredovej lakťovej opierky, volantu, ochranného prvku radiacej páky a hornej časti prístrojového panela.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 23 obrázkov