Mike Watts využil situáciu a zarába.
Všetko to začalo vo februári minulého roka zosuvom pôdy, ktorý odstavil cestu A431 v juhozápadnej časti krajiny spájajúcu mestá Bristol a Bath. Obyvateľom a návštevníkom ostala už len obchádzková trasa v dĺžke 20 km. Štát podľa všetkého s opravou vozovky meškal a tak veci zobral do vlastných rúk 62 ročný podnikateľ Mike Watts.
Na svoje náklady postavil náhradnú obojsmernú nespevnenú cestu s dĺžkou 365 metrov a šírkou 7 metrov. Pôvodný plán počítal s investíciou 50 tisíc libier (62 760 eur). Výstavba sa nakoniec predražila na trojnásobok. Mike rovnako nepočítal ani s každodenným nákladmi na údržbu, ktoré sa šplhajú k sume 1000 libier (1255 eur).
Štátu sa nepáči fakt, že cesta nespĺňa bezpečnostné požiadavky. Motoristi musia navyše akceptovať, že na obchádzkovej trase im neplatí poistka.
365 metrová skratka nahrádza 20 kilometrovú obchádzku.
Keďže ide o podnikateľský projekt, tak jeho hlavným cieľom je minimálne na seba zarobiť a ideálne prinášať zisk. Staviteľ preto na svojom diele začal vyberať mýto. Motorky platia za prejazd jednu libru, autá dve a nákladiaky tri libry. Vodiči majú možnosť kúpiť si aj zvýhodnenú pernamentku.
Zničená cesta zvládala dennú dopravu v objeme približne 7000 áut. Ak teda aspoň polovica z nich zvolí súkromnú obchádzkovú trasu, tak Mike bude mať čoskoro svoje peniaze späť. Na druhej strane sa však dal do pohybu aj štát. Britská vláda sľúbila, že cesta bude hotová do konca tohto roka. Súkromnú vozovku nepodporuje, pretože podľa nej nespĺňa bezpečnostné štandardy. Výber mýta pravdepodobne neostane bez povšimnutia. Je možné, že o podnikateľa sa čoskoro začnú zaujímať úrady (ak sa to už aj nestalo), ktoré si budú chcieť odkrojiť časť získaných peňazí do štátnej kasy.
Zdroj: mirror.co.uk
Prečítajte si aj: Prevezme časť výberu pokút súkromná firma? Možné to je