Vodiči budú v budúcnosti nielenže nepotrební, ale doslova zakázaní.
Pre mňa osobne ide o nechutnú predstavu, no čo sa stane o niekoľko desiatok rokov si odhadnúť netrúfnem. „Nemyslím si, že by sme sa mali autonómnych áut obávať, pretože ide o obmedzenú formu umelej inteligencie,“ uviedol Musk v rozhovore s prezidentom firmy NVidia Jenom-Hsunom Huangom. „Bude to ako výťahy. Najskôr mali obsluhu a potom vznikli jednoduché počítače, ktoré ich ovládali automaticky. Autá budú rovnaké.“
Porovnávať autá a výťahy je však trochu scestné. Kým automobily dávajú ľuďom slobodu, ku ktorej sa v mnohých prípadoch pridávajú emócie zo samotnej jazdy, výťahy tak maximálne umožňujú naberať nadmorskú výšku a znižovať tep.
Ľudský faktor je natoľko nebezpečný, že v budúcnosti ho spoza volantu vytlačia zákony. Takto čierno vidí budúcnosť Elon Musk.
Ak je toto naša budúcnosť, tak sa máme na čo tešiť.
Šoférovanie človekom je vraj veľmi nebezpečné
Musk navyše tvrdí, že šoférovanie áut človekom je veľmi nebezpečné. „Nemôžete nechať človeka riadiť dvojtonovú mašinu smrti,“ povedal. Dané veľký zmeny však nemusíme čakať v dohľadnej dobe. Ak k niečomu podobnému dôjde, stane sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou v horizonte najbližších desiatok rokov.
Autonómne vozidlá majú najviac práce v rozpätiach rýchlostí od 25 do 80 km/h. Práve v tomto tempe sa pred autom deje najviac nečakaných udalostí, ako napríklad zmeny smerov ostatných účastníkov cestnej premávky alebo výskyt chodcov. Každopádne technológia autonómnej jazdy musí „jesť ešte veľa halušiek“. Aktuálne majú takéto stroje problém napríklad pri jazde v noci počas dažďa.
Zdroj: caranddriver.com
Prečítajte si aj: Čo všetko autonómne autá nezvládnu? Parkovanie, jazdu v daždi...