Kartel OPEC neobmedzí ťažbu. Ceny ropy by mali klesať aj naďalej. Vodiči sa z cenovej vojny na trhu môžu tešiť. Pokles ceny ropy znamená totiž aj nižšie ceny palív.

Ceny palív klesnú

Cena ropy Brent sa momentálne pohybuje na úrovni 42 – 43 $/barel. Pritom ešte minulé leto dosahovala rekordne vysoké hodnoty 115 $/barel. Ceny americkej ropy dokonca podliezli hranicu 40 $ za barel (39,52 $). Cena pohonných hmôt by tak mali opäť poklesnúť. Na najlacnejších čerpacích staniciach už dnes dokážete natankovať liter nafty za menej ako 1 €. Benzín sa pohybuje na úrovni 1,2 € za liter.


Saudská Arábia sa nedohodla s Iránom na obmedzení ťažby ropy v rámci krajín OPEC. Znamená to, že krajiny nemajú strop a môžu ťažiť, koľko len chcú. Doteraz platilo obmedzenie, že OPEC nevyťaží viac ako 30 miliónov barelov ropy za deň. Krajiny ho aj napriek tomu porušovali a už v predchádzajúcich dňoch ťažili viac ako znela pôvodná dohoda. Po novom nie sú žiadne limity.

Ropa Brent

Vývoj ceny ropy Brent

Analytici odhadujú, že Blízky východ posiela správu Američanom a Rusom, že svoj podiel na trhu s ropou neznížia. Získavať ropu v Rusku a Severnej Amerike je totiž nákladnejšie. Nízke ceny ropy pociťuje najmä Rusko, ktoré je od jej predaja závislé. Kartel OPEC si sľubuje, že udržaním nízkej ceny „vyčistí trh“ od konkurentov. Odborníci očakávajú ďalší pokles produkcie najmä v USA. Rusi neočakávane produkciu zdvihli, aby zaplnili dieru v štátnom rozpočte. Týmto krokom ale tlačia na zníženie tržnej ceny.


Ceny ropy by mali klesať aj naďalej. Iránu totiž zrušili medzinárodné sankcie na export čierneho zlata. Svetová produkcia tak opäť stúpne. My vodiči sa z cenovej vojny na trhu môžeme tešiť. Pokles ceny ropy znamená totiž aj pokles ceny palív. Otázkou je, ako dlho situácia vydrží. Niektoré ropné spoločnosti, ktoré majú vyššie náklady v porovnaní so štátmi Blízkeho východu, sa totiž budú musieť skôr, či neskôr podvoliť a obmedziť alebo zastaviť ťažbu. Zníženie produkcie vyženie ceny ropy opäť hore...


Zdroj: reuters