Ahmed
17.11.17 08:55
L
Vdaka tymto chorym burzovym machinaciam dokazem privirobil zopar desiatok a v sezone stoviek euro na zmene ceny ropy na burze a tym padom zmiernit nasledky vyssich cien benzinu.
Clovek nemusi byt analytik, staci pochopit cely mechanizmus a sledovat geo-politiicku situaciu v troch regionoch.
V podstate mame troch velkych producentov ropy a to USA, Rusko a Arabakov. Medzi nimi je dohoda kto aky objdem tazi a tym padom je zabezpecena stabilna cena ropy.
V roku su urcite silne obdobia, kde je zvysena spotreba paliva. Automaticky zacne vzrastat cena ropy. Vsetci producenti chcu uchmatnut co najvacsiu cast kolaca a zvysia tazbu, pricom vznikne nadbytok ropy. Ceny zacnu klesat. Problem je v tom, ze benzinky neraguju na skutocnu cenu ropy, ale ako napisal niekto hore, zlacnia az po tom, co im dojde palivo do nadrzi.
Cize posledne roky kazde zvysenie nasleduju zlacnenie. Tento jav zmiernuju len rozvojove trhy v Azii, kde pribuda vela aut.
Samotnou kapitolou su casto umele politicke kauzy s cielom poskodit jedneho z producentov na ukor inych, kde cenu dokazu ovplyvnit analyticke odhady. Staci aby uznavana agentura vyhlasila, ze cena komodity pojde hore a to sa aj stane. Rovnako ako bezny clovek, ak mu povieme ze nieco, co potrebuje zdrazie o tyzden, tak to nakupi teraz. V pripade paliv su to vsak nadnarodne prepravne spolocnoti, dopravcovnia a statne hmotne rezervy.
Je pre ma zarazajuce, ako dokaze mala skupina jednotlivcov a spolocnosti zarabat v podstate na tolerovanych podvodoch, cize burze. Naviac ak si uvedomime, ze su to spekulanti, ktori neponukaju ziaden produkt ani sluzbu. Ved v konecnom dosledku to zaplatime vsetci.
Odpovedať