Povrch budúcnosti má pozostávať zo sklenených energetických buniek v tvare šesťuholníkov. Materiál dokáže bez problémov uniesť hmotnosť nákladnej dopravy. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť premieňať slnečné svetlo na elektrickú energiu. Tvorcovia nápadu tvrdia, že ak by všetky cesty v USA dostali ich povrch, dokázali by vyrobiť trojnásobne viac elektrickej energie, ako dokážu obyvatelia tejto krajiny spotrebovať.

Panely navyše môžu pomocou LED osvetlenia vykresľovať značenie a upozornenia. Táto funkcia by vodičom uľahčovala život najmä v noci. V zime by zase určite ocenili schopnosť roztopiť sneh pomocou schopnosti zohrievania.

Ekológia samozrejme nemôže chýbať. Projekt sľubuje zníženie tvorby skleníkových plynov o 75 %.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Projekt zatiaľ existuje len vo forme povrchu malého parkoviska. Autori tvrdia, že pokrytie cesty ich panelmi je len o polovicu drahšie ako asfaltový povrch. Do povedomia sa dostali najmä vďaka portálu Indiegogo, ktorý slúži najmä na prezentáciu zaujímavých projektov a získavanie finančných prostriedkov od drobných investorov. Solar Roadways chcel získať milión dolár. Na svojom konte má už viac ako 1,4 milióna.

Vedeli ste, že
•    najdlhší vedecký experiment sa týka práve asfaltu? Trvá od roku 1927
•   asfalt niektorí ľudia považujú za kvapalinu? Práve preto experiment trvá tak dlho. Čakajú kým nakvapká.

Zdroj: hnonline.sk

Prečítajte si aj:  Volvo už nepotrebuje čiary, aby dokázalo rozoznať koniec cesty