Výskum priznáva, že telefonovanie je pre vodiča rušivé.

Medzi porovnávané údaje patril objem volaní, ktorý získali od mobilných operátorov v USA a štatistiky dopravných nehôd. Všetky informácie pochádzali z rokov 2002 až 2005.

 

V tom čase programy rôznych mobilných operátorov poskytovali zlacnené prípadne nespoplatnené hovory po 21 hodine a počas víkendov. Vďaka tomu objem telefonátov po 21 hodine stúpol o 7 percent. Počet nehôd však po tomto čase ostáva nezmenený.

 

Tvorcovia tohto výskumu dokonca dokázali zistiť, ktorý mobilný telefón v krátkom čase prijímal signál z rôznych vysielačov a teda pravdepodobne jeho majiteľ šoféroval.

 

Ako je možné, že telefonovanie za volantom a nehodovosť spolu nesúvisia? Sú vodiči počas telefonického rozhovoru opatrnejší?

Výskum nezahŕňa posielanie sms správ, prípadne surfovanie po internete.

Výskum sa teda údajne snaží dokázať, že samotné telefonovanie nemá vplyv na počet dopravných nehôd. „Používanie mobilného telefónu počas šoférovanie môže byť pre vodiča rušivé, ale v našich nastavených podmienkach nevedie k zvyšovaniu nehodovosti,“ povedal Saurabh Bhargava, člen výskumného tímu. Jednou z možných príčin tohto čudného zistenia môže byť fakt, že telefonujúci vodič jazdí opatrnejšie.

 

Ďalším prekvapením je fakt, že na nehodovosť nemá vplyv ani rozdielna legislatíva ohľadom telefonovania počas šoférovania v jednotlivých amerických štátoch.

 

Výskum však nezohľadňuje smskovanie prípadne surfovanie po internete. V každom prípade ostávame pri tom, že telefonovanie a manipulovanie s mobilom odpútava vodičovu pozornosť a radšej sa týmto činnostiam vyhnite.

 

Zdroj: sciencedaily.com

Prečítajte si aj: Urobte drahej radosť a kúpte jej kabelku Bentley!