Google nedávno predstavil auto, ktoré spĺňalo očakávania na rok 2035.
Situácia má svoje výhody aj nevýhody. Otázkou však ostáva, kedy sa tak stane? Na túto otázku sa pokúsil získať odpoveď americký Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), prostredníctvom svojho prieskumu. Hneď na úvod treba zdôrazniť, že ide o čisté odhady, ktoré získal od približne 200 výskumníkov, akademikov, študentov alebo zamestnancov vládnych inštitúcii.
Väčšina opýtaných tvrdí, že do roku 2030 z našich automobilov zmiznú spätné zrkadlá, klaksóny alebo systémy podporujúce núdzové brzdenie. O ďalších 5 rokov by sa z palúb mali vytratiť aj volanty a pedále.
Myslím si, že v Európe bude zavádzanie autonómnych vozidiel trvať oveľa dlhšie ako napríklad v USA. Vyžiadajú si to najmä rozsiahle legislatívne zmeny.
Čaká nás svetlá, autonómna, ekologická a bezpečná budúcnosť?
Nadpolovičná väčšina opýtaných si myslí, že kľúčovým prvkom pre rozvoj bezpilotných vozidiel je vývoj senzorov. Podobnú dôležitosť prikladajú aj softvéru. Takmer tri štvrtiny opýtaných verí, kompletná digitálna mapa sveta bude pre účely autonómnych vozidiel dostupná už o 15 rokov.
Najväčší profit zo zavádzania autonómnych vozidiel podľa očakávaní zaznamená USA. Európa a Ázia budú na druhom, resp. treťom mieste.
Na záver ešte raz zdôrazním, že ide len o odhady rôznych ľudí. Realita môže byť v skutočnosti úplne iná. Nemyslím si, že v roku 2035 nebudeme používať volant a pedále. Aspoň na Slovensku to zatiaľ na to vôbec nevyzerá.
Zdroj: ieee.org
Prečítajte si aj: 20% ľudí nechce šoférovať. Pomôžu im autonómne autá?
Odpovedalo 133 ľudí