Čipy sú jasne viditeľné na röntgene, jeden stojí 300 eur

Bezkľúčové otváranie auta by samo o sebe nebolo ničím zaujímavým a rovnako sa už roky dlho hovorí o rôznych riešenia umožňujúcich otvorenie vozidla napríklad cez mobil. Rakúšan Tom Urbanek však inovácie ohľadom automobilov v praxi sám posúva na vyšší level.

Namiesto klasického fyzického kľúča, ktorý doteraz potreboval na otvorenie auta, sa Urbanek teraz spolieha už len na približne dvojcentimetrový čip, ktorý mu implantovali do ruky: „Môžem naň nahrať aj iné funkcie, napríklad kontaktný údaj či odkaz na webstránku, ktorá sa otvorí, keď priložíte mobilný telefón. Mohol by som na čip uložiť aj heslá.“

Tom absolvoval procedúru s vložením čipu vo štvrtok. Celé to trvalo zhruba 30 minút. Viedenčan mal už predtým v tele štyri ďalšie čipy: „Môžem platiť čipmi, otvoriť dvere, ovládať alarm, ktorý mám doma aj v kancelárii. Môžem na čip dokonca nahrať aj svoju kartu do posilňovne.“

Jeden čip stojí okolo 300 eur. Tom presviedča, že čipy ho nijak neobmedzujú, práve naopak – už so sebou nenosí ani jeden kľúč. Urbanek chce vraj predovšetkým vzdelávať a inšpirovať ďalších ľudí. Niekedy počúva reakcia ako „môžu ťa sledovať“ alebo ževraj je len v bábka v rukách technologických koncernov. On však na tému rizika možného sledovania oponuje: "Nie, určite nie, pretože čip nemá aktívny zdroj energie."

Reakcie na to, keď rukou odomkne dvere alebo zaplatí, sú zmiešané. Rád privádza ľudí pri pokladni v obchodoch do rozpakov: „Jednoducho poviem: ‚Zaplatím rukou‘, potom sa strhne krátka diskusia a následne dodám ‚kartou‘, ale nakoniec aj tak natiahnem ruku.“

Najnovšie si bude môcť otestovať, ako ľudia na ulici zareagujú na to, keď svoje auto otvorí práve rukou.

Zdroj: OE24