330-tisíc € je veľká suma peňazí. No pri mimoriadnej situácii sa zvyčajne na peniaze nepozerá.
Obci vznikli počas mimoriadnej situácie, vyhlásenej od 16. do 29. júla v súvislosti so stabilitou skalného brala pod hradom, výdavky 328.718 eur. TASR o tom dnes informoval prednosta Okresného úradu (OÚ) v Žiline Michal Lavrík. Vysvetlil, že obec po vyhlásení mimoriadnej situácie vydávala príkazy a vystavovala objednávky na výkon záchranných prác zhotoviteľom. Aké náklady a straty mali firmy na okolo radšej nikto nezverejnil.
Podľa hovorcu Ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka ukončili práce, súvisiace s mimoriadnou situáciou z dôvodu nevyhnutnosti odstránenia nestabilných blokov zo skalného masívu pod Strečnom 29. júla. "Od tohto dátumu tu je obnovená obojsmerná doprava v dvoch zúžených jazdných pruhoch v šírke 2 x 3 metre s rýchlosťou maximálne 30 km/h," uviedol Ferenčák.
V súčasnosti pokračujú práce na výstavbe dvoch oporných múrov, ktorými sa sanujú previsy priamo nad cestou. "Tieto práce predstavujú sanáciu najkritickejších úsekov. Veľa o ďalšej situácii, aké konkrétne kroky bude treba vykonať, napovie záverečná správa po ukončení sanačného projektu. Hovoriť o ďalších podrobnostiach, či sa bude pokračovať v sanácii doteraz nepreskúmaných úsekov alebo výstavbe železobetónovej galérie, je predčasné," podotkol hovorca MŽP.
Projektový manažér sanačných prác pod Strečnom Branislav Prelovský dodal, že momentálne sanujú previs nad budúcou galériou. "Je urobené kotvenie lanovými kotvami a betónujeme piliere na podchytenie dvoch previsov. Práce máme naplánované do konca septembra. Dohodli sme sa, že koncom augusta alebo začiatkom septembra by sme zvolali rokovanie odborníkov a dotknutých organizácií, na ktorom by sa prerokovala situácia, povedali by sme si, ako ďalej," dodal Prelovský.
Prednosta OÚ v Žiline pripomenul, že vláda SR prerokovala Správu o súčasnom stave skalného brala v obci Strečno v roku 2015. "Uznesením vlády z r2015 boli prijaté opatrenia na realizáciu inžiniersko-geologického prieskumu skalného brala viacerými metódami, ktorých výsledky mali slúžiť ako podklad pre projekt sanácie skalného brala. Na rokovaní 15. júna 2016 vláda schválila správu o návrhu riešenia súčasného stavu stability skalného brala a 1,1 milióna eur na realizáciu projektu. Gestorom sanačných prác je MŽP SR a koordinátor riadenia dopravných obmedzení ako i informovanie verejnosti zabezpečuje OÚ Žilina," dodal Lavrík.
Zdroj: Teraz, Foto: CAS