Hasiči úvodom roka hasili stovky vozidiel najmä vo východnej časti krajiny.
Korene tejto tradície siahajú do nie až tak vzdialenej minulosti. Pred deviatimi rokmi krajinou otriasali masívne nepokoje, ktorých súčasťou bolo aj podpaľovanie áut. Občianske problémy však časom viac či menej ustali, no v hlavách niektorých jedincov ostalo ničenie vozidiel zakorenené ako zvyk.
Francúzske médiá obviňujú z podpaľačstva moslimov žijúcich v krajine. V porovnaní s minulým rokom však áut horelo menej.
Vláda pripisuje väčšinu podpálení na účet poistným podvodom.
940 zbytočných automobilových životov je naozaj vysoké číslo. V súvislosti s týmito udalosťami polícia zatkla 308 ľudí. Bolo však horšie. Tento rok po prvýkrát od roku 2009 dané číslo kleslo pod hranicu 1000 kusov. Rok 2014 privítalo 1067 horiacich áut. Miestne úrady dokonca nechcú odhaliť počty zhorených vozidiel z rokov 2010 a 2011, pretože by to vraj bola zlá vizitka.
Fenomén vítania nového roka s ohňami na kapotách je doménou najmä východnej časti krajiny. Koniec koncov tam pred niekoľkými rokmi spomenuté nepokoje začali. Francúzska vláda však tvrdí, že štyri pätiny všetkých prípadov predstavujú poistné podvody. To znamená, že údajne 752 Francúzov si na úvod roka 2015 zapálilo auto, aby získali peniaze z poisťovne. Veriť tomu vyžaduje naozaj veľkú dávku sebazaprenia. Úrady si evidentne nechcú priznať, že krajina má so zapaľovaním áut na úvod roka veľký problém.
Zdroj: newsweek.com
Prečítajte si aj: Prečo vzniká za autom plameň?