dízel vs. spálené gumy

Dymiace pneumatiky alebo čierny oblak z výfuku diesla síce vyzerajú dobre, ale môžu mať negatívne účinky na zdravie.

Zamysleli ste sa niekedy, aký môže ma vplyv na zdravie čierny dym z dieselového motora, alebo oblak spálenej gumy? Redakcia Autoblogu sa na to pozrela bližšie. Výfukové plyny dieselového motora obsahujú kopec svinstva, napríklad nebezpečné polyaromatické uhľovodíky, kyseliny sírovú, anorganické zvyšky paliva a oleja. Spálená guma na tom nie je nič lepšie, s lietajúcimi kúskami gumy, spolu s olejom, sírou, oceľou a ďalšími metalickými elementmi nepatrí medzi dvakrát zdravé.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Čo teda škodí menej, čierny dym diesla, alebo spálená guma? Autoblog sa s touto otázkou obrátil doktora Scotta McDonnella, odborníka na výskum rakoviny a vedca vo veľkej farmaceutickej spoločnosti. „Po prvé,“ povedal McDonnell, „obidve sú zlé, veľmi zlé.“ Svetová zdravotnícka organizácia radí dieselové výfukové plyny a aj celý gumárenský priemysel do prvej skupiny karcinogénov. „Buď špecifické látky alebo zmesi sú priamo spojené s príčinami rakoviny,“ povedal doktor a poukázal, „veda sa zaoberá mnohými z nich, dokonca poznáme mechanizmus, ktorým tieto látky spôsobujú rakoviny.“

dízel vs. spálené gumy

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

McDonnell by mohol negatívnych účinkoch rozprávať hodiny, no v skratke obidve petroheadské zábavky môžu vo všeobecnosti škodiť dvoma spôsobmi: priamo, mutáciu DNA buniek, alebo nepriamo, keď častice vnikajú hlboko ho pľúcnych tkanív. Priame poškodenie môže viesť k sledu udalostí, ktoré priamo spôsobujú vznik rakoviny. Nepriame poškodenie zase môže so sebou priniesť chronické zápalové stavy, ktoré prospievajú rastu rakoviny a slúžia ako štartovací bod pre astmu, chronickú bronchitídu a abnormálne rozšírenie dýchacích ciest (emfyzém).

Problém nie je v tom, že výfukové plyny a dym zo spálených pneumatík obsahuje karcinogénne látky. V malom množstve neublížia a nedokážeme sa ich strániť, no vo vysokej koncentrácii môžu spôsobiť rakovinu!

Pálenie gúm aj dym z diesla pôsobia na človeka negatívne, no naozajstné nebezpečenstvo spočíva v ich koncentrácii.  McDonnell priznáva, že vyhnúť sa týmto látkam môže byť problém, hlavne v priemyselne vyspelých častiach sveta: „Na väčšinu z nás pôsobia len veľmi málo a v nízkych koncentráciách.“  Určite ste videli na Youtube, ako vodič vydymil ľudí vedľa cesty. Takýto oblak dymu zvyšuje riziko rakoviny šialeným spôsobom, pretože koncentrácia škodlivých látok je veľmi vysoká. McDonnell dodal: „Bohužiaľ, veľa účinkov sa môže prejaviť až po rokoch, čo je dosť desivé.“

Zdroj: autoblog.com