Nemalo by ísť o video, ktoré pohoršuje, alebo môže spôsobiť citlivému divákovi traumu. Preto je potrebné spraviť dve veci, prvou je anonymizácia a druhou je odfiltrovanie citlivého obsahu.  Ak na to zabudnete môžete si narobiť veľký a drahý problém.

Anonymizácia

Ide o proces kedy prekryjete alebo rozmažete tváre, evidenčné čísla vozidiel, logá firiem na vozidlách, telefónne čísla, nápisy na oblečení alebo aj zobrazené číslo na mobile a podobne. To isté sa týka aj zvuku vo videu, kde treba problematických hlas vymazať alebo nahradiť syntetickým.
 

Odfiltrovanie citlivého obsahu

V pri dopravných nehodách býva často krv alebo roztrhané a zdeformované ľudské telo. Tieto zábery je potrebné prekryť alebo rozostriť.

Záverečná kontrola

Keď video anonymizujete a odfiltrujete citlivý obsah, dajte ho skontrolovať niekým nezainteresovaním, či dokáže niekoho spoznať alebo či vyvoláva pohoršenie a podobne...

Ak niečo zabudnem/nechcem zanonymizovať?

Veľmi záleží, v ktorom štáte sa situácia stala. Či tam platí GDPR a o čo išlo. Napríklad v Rakúsku je legislatíva na takéto veci veľmi citlivá, môžete dostať pokutu desiatky tisíc Euro a k tomu ešte aj platiť odškodné dotknutej osoby na základe súdneho rozhodnutia. Veľmi záleží od toho, v akom svetle je dotknutá osoba, či je páchateľ priestupku alebo trestného činu alebo naopak, že daná osoba je považovaná za hrdinu.
 
Videl som video bez anonymizácie, kde sa muž plazil po lade, aby zachránil dieťa, pod ktorým sa pri korčuľovaní prelomil ľad. Na druhý deň bol v správach rozhovor s ním. Bol v hasičskej uniforme a rozprával o príhode, ktorá sa stala v čase jeho voľna.  Nakoniec dostal ocenenie za záchranu ľudského života. Takýto človek vás za zverejnenie neanonymizovaného videa určte žalovať nebude.
 

Ak vami zverejnené video pomôže nájsť páchateľa, nebude to na pochvalu, ale pokutu!

Na druhej strane ak zachytíte násilníka, pri útoku na inú osobu, video zverejníte a vďaka vášmu zverejneniu sa podarí osobu identifikovať, tak si môžete byť istý, že jeho právnik využije všetky možnosti aby z vás dostal čo najviac peňazí.

Poskytnutie originálu videá polícii na Slovensku

Polícia na Slovensku už viac krát v médiách žiadala vodičov aj náhodných svedkov, aby poskytli záznam z palubnej kamery  a podobne.  Za takéto poskytnutie videa im bol aj poďakované, nakoľko objasnilo priebeh nehody a podobne.
 
Video môžete aj poslať, ale pokiaľ neprídete osobne podpísať vyhlásenie, že na videu je zachytená konkrétna skutočnosť, že so záznamom videa nebolo manipulované, tak sa nepokladá za hodnoverný záznam skutočnostiAk vyhlásenie na polícii spravíte, potom je vaše svedectvo doplnené o technický záznam predmetnej skutočnosti, ktorú akceptuje aj súd.
 
Keď polícia, súd alebo prokuratúra zverejní časť videa na základe, ktorej verejnosť pomôže pri identifikovaní páchateľa, tak je to jej zverejnenie a ona má v zákone aj také právomoci, ktoré vy nemáte.