Ako vodiči sme pri jazde v meste väčšinou v autách pomerne dobre chránení aj pre prípad, že sa stane nehoda. Rýchlosti sú predsa len nižšie, čo riziká znižuje. Iných účastníkov cestnej premávky, ako sú vodiči skútrov či chodci, však môže vážne zraniť aj pomalé vozidlo. Cyklisti sú dokonca ohrození i vtedy, keď s autom stojíme. Dôvodom sú nehody, pri ktorých hlavnú úlohu zohrávajú dvere auta.
Takéto nehody sa stávajú vtedy, keď vodič neopatrne otvorí dvere, nabúra do nich cyklista a nešťastie je na svete. Najviac rizikové sú v tomto smere samozrejme autá s rozmernými dverami. Existuje však zároveň aj jednoduchý trik, ako takejto nežiaducej kolízii predísť.
Funguje aj pre posádku auta
Motoristom sa preto v praxi môže zísť, ak poznajú takzvaný „holandský úchop“, ktorý dokáže zachrániť životy. Postup je jednoduchý. Namiesto toho, aby vodič použil ľavú ruku na otvorenie dverí ako zvyčajne, chytí kľučku pravou rukou. Horná časť tela sa v takejto situácii automaticky stáča doľava a motorista má vyššiu šancu spozorovať „cez rameno“ blížiaceho sa cyklistu. Tento postup odporúčajú aj viacerí odborníci, vrátane Nemeckej komisie pre bezpečnosť cestnej premávky.
Samozrejme, „holandský úchop“ nemusí používať len vodič auta: Odporúča sa aj pre spolujazdca a osoby sediace vzadu, aby sa vo všeobecnosti predišlo nehodám pri otváraní dverí. Nie je ťažké uhádnuť, odkiaľ táto technika otvárania pochádza. Veľké množstvo inštruktorov autoškôl v Holandsku ju priamo vyučuje a deti sa ju učia aj od svojich rodičov.
Pozrite si staršiu praktickú ukážku holandského úchopu, ktorú natočila nemecká poisťovňa:
Zdroj: 24auto.de
Foto: cz.depositphotos.com