Nečakáme, že si v sobotu – 6. mája – pustíte televíziu len preto, aby ste si pozreli priamy prenos z korunovácie nového britského panovníka. Tipujeme, že niečo také zaujíma len mizivé promile čitateľov tejto stránky. Napadlo nás ale, že by vás mohlo zaujať niečo iné... s motorizmom okrajovo súvisiace.
Karol III. zdedil po svojej matke, Alžbete II., kočiar Diamond Jubilee State Coach. Vyzerá ako kus britskej histórie, v skutočnosti však bol dokončený v roku 2010 v austrálskej spoločnosti WJ Frecklington a bývalá kráľovná ho prvýkrát použila v roku 2014.
Kočiar váži 2,75 tony a má dĺžku 5,5 metra, ale v porovnaní so svojim predchodcom je to skoro ľudová trieda. Pôvodný pozlátený The Gold State Coach z roku 1762 je dlhý 8,8 metra, vysoký 3,7 metra a má hmotnosť štyri tony.
Britská kráľovská rodina sa skrátka uskromnila, aj keď nie úplne. Kým jazdiť v pôvodnom koči bolo podľa Alžbety II. i ďalších panovníkov utrpením, nový Diamond Jubilee State Coach je trochu iná šálka čaju.
Predchodcom nového Diamond Jubilee State Coach je The Gold State Coach z roku 1762.
Kvôli komfortu je nové vozidlo vybavené šiestimi hydraulickými stabilizátormi a tlmičmi, jeho základy sú vyrobené z hliníka a nechýba mu klimatizácia, kamerový systém, diódové osvetlenie, elektrické ovládanie okien či pohodlné sedačky. Ešte zaujímavejšie ale je, z čoho je vyrobený zvyšok...
Diamond Jubilee State Coach je plný symbolov, výletom do histórie a v podstate pojazdným múzeom. Celkovo obsahuje viac ako stovku vzácnych artefaktov, takže všetky tu vymenovávať nebudeme. Za zmienku ale stojí napríklad drevo z jablone Sira Isaaca Newtona, materiál zo základne polárnikov Roberta Scotta a Ernesta Shackletona a pozlátená koruna na streche je HMS Victory, lode britského kráľovského námorníctva, ktorá bola spustená na vodu v roku 1765 a v bitke pri Trafalgare slúžila ako vlajková loď viceadmirála Horatia Nelsona.
Shakespeare, Darwin, Newton i Cook
To samozrejme nie je všetko, drevo kočiaru obsahuje segmenty z londýnskeho Toweru, Westminsterského opátstva, katedrály Sv. Pavla, Edinburghského hradu, vlajkovej lode kráľa Henricha VIII. (Mary Rose), z lode Mayflower, zaoceánskeho parníka RMS Queen Mary, bývalej kráľovskej jachty HMY Britannia či výskumnej lode HMS Endeavour, s ktorou brázdil oceány James Cook pri svojich objavných cestách.
Pri štúdiu detailov by ste narazili na segmenty spojené so Shakespearom, Franklinovovou stratenou expedíciou, Charlesom Darwinom, objaviteľom vakcíny na ovčie kiahne Edwardom Jennerom, vynálezcu námorného chronometra Johna Harrisona, priekopníčky lekárskej štatistiky a ošetrovateľstva Florence Nightingalovej... skrátka, ten presah je obrovský, cena v podstate nevyčísliteľná, ale koč ako taký zároveň nezaujímavý, ak vám je história ukradnutá.
zdroj: Wikipedia, Shropshirestar