Automobilka neinformovala zákazníkov o zvolávacej akcii, meškala s dodaním náhradných dielov a v niektorých prípadoch dokonca pracovníci chybu ani neodstránili.
Pochybenia pri zvolávačkách
105 miliónov dolárov je rekordná suma a prekonáva aj sankcie Hondy (70 miliónov dolárov) za nedostatky pri zvolávacej akcii pre problémy s airbagmi. Koncern FCA dostal pokutu za vážne pochybenia pri zvolávacích akciách. Majiteľom niektorých Jeepov nezabezpečili dodatočnú ochranu palivovej nádrže, ktorá mohla pri náraze zozadu vzplanúť. Jeep zvolával majiteľov typov Grand Cherokee a Liberty, ktoré vyrobili v rokoch 1993 – 2007. Zvolávacia akcia sa týkala až 2,7 milióna vozov. V servisoch nainštalovali na vozy ťažné zariadenie, ktoré má ochrániť palivovú nádrž pred nárazom. Náklady na zvolávaciu akciu vyčíslil Jeep na viac ako 300 miliónov dolárov.
Národný úrad pre bezpečnosť premávky na diaľniciach (NHTSA) bude navyše požadovať odkúpenie niektorých vozidiel koncernom FCA, aby ich definitívne stiahol z ciest. Predstavitelia NHTSA uložili pokutu len niekoľko týždňov po začatí kontroly 23 zvolávacích akcii koncernu FCA. Všetky zvolávacie akcie koncernu FCA zasiahli až 11 miliónov vozidiel. Úrad vymenoval niekoľko chýb FCA. Automobilka neinformovala zákazníkov o zvolávacej akcii, meškala s dodaním náhradných dielov a v niektorých prípadoch dokonca pracovníci chybu ani neodstránili.
Pre FCA to nie je prvá sankcia v USA. V apríli tohto roka prehrala automobilka Chrysler súdne konanie s rodičmi 4-ročného chlapca a musí im vyplatiť 150 miliónov dolárov. Chlapec zomrel pri náraze zozadu, keď auto vzplanulo kvôli vytekajúcemu benzínu z nádrže.