"100 000 kilometrov, servisná knižka, po prvom šetrnom majiteľovi." Každý by chcel kúpiť takéto jazdené auto.
Spolok na ochranu vlastníkov automobilov SOVA vydal tlačovú správu, v ktorej varuje pred kúpou jazdených automobilov od súkromných osôb. V poradni spolku ešte v júni prevažovali sťažnosti na autobazáre. V poslednom čase však v 80 percentách prevládajú negatívne skúsenosti s jednotlivcami. Prečo však narastá počet sťažností na súkromné osoby? Na túto otázku je naozaj ťažké odpovedať. Nehľadajte za tým žiadny dopad legislatívnych zmien ani nič podobné. Vyzerá to tak, že na Slovensku sa rozmáhajú podvodníci.
Čo sa teda pri kúpe jazdeného auta môže stať. V ideálnom prípade získate spoľahlivé auto, s ktorým budete spokojný. Z týchto prípadov by však sťažnosti nevznikali. Horšie je ak sa z vašej jazdenky stane nepojazdný vrak. Najhorší prípad nastáva ak sa vám do rúk dostane kradnuté auto, alebo vozidlo v exekúcii. V tomto prípade skončíte bez auta aj bez peňazí.
Ak je niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, tak to väčšinou pravda nebude. Platí to aj v prípade kúpy jazdeného auta.
Pri kúpe auta je nutné skontrolovať jeho identifikátory a doklady. Údaje na papieri musia sedieť so skutočným stavom.
Predávajúci vás musí upozorniť na nedostatky vozidla a podľa Občianskeho zákonníka platí zodpovednosť za skryté vady, no v praxi ide ťažko využiteľný inštitút. Ak ste auto kupovali od podvodníkov, tak naňho rovno zabudnite. V prípade, že sa na vašom aute vyskytnú poruchy alebo zistíte, že je kradnuté, tak sa predávajúceho už nedopátrate.
SOVA vo svojej tlačovej správe uvádza reálny príklad, ktorý podľa môjho názoru vôbec nie ej ojedinelý. Pán JH z Košíc si vyhliadol na internete VW Golf Combi 1.6 z roku 2008 za necelých 7 000 eur. „Cena bola veľmi lákavá, auto vyzeralo ako nové. Rýchlo sme sa dohodli, už za hodinu som s autom odchádzal. Bohužiaľ za týždeň po registrácii ma zastavila polícia pri cestnej kontrole. Dlho skúmali dokumenty k autu a potom mi ho zabavili, pretože bolo pred mesiacom odcudzené v Nemecku. Človeku, ktorý mi auto predal, sa mi už nepodarilo dovolať,“ uviedol oklamaný majiteľ. V tomto prípade podvedený pravdepodobne ostane bez auta aj bez peňazí.
Združenie SOVA však vydalo príručku na bezpečnú kúpu jazdenky. Nájdete v nej podstatné informácie, ktoré vám pri kúpe jazdeného auta pomôžu.
Zdroj: tlačová správa
Prečítajte si aj: Kupujete auto? Vieme, ako overiť počet najazdených kilometrov!