Lamborghini Terzo Millennio vzniklo v spolupráci s MIT
Lamborghini Terzo Millennio, futuristický koncept, ktorý ukazuje smer vývoja, batérie v paneloch karosérie a karbónové panely, ktoré sú schopné sa samé opraviť.
Štúdiu poháňajú štyri elektromotory, ktoré napája superkondenzátor a úložisko energie v paneloch karosérie. Lamborghini si to predstavuje ako evolúciu sendvičovej štruktúry, ktorú dnes používajú monokoky hypercarov alebo Formuly 1. Medzi dve vrstvy z karbónových nanotrubíc umiestnia ultratenkú batériu, ktorú budú môcť vyformovať do rôznych tvarov. Automobilka nešla do detailov, ale nová konfigurácia sľubuje rýchle nabíjanie, ktorému pomôžu rekuperáciou kinetickej energie.
Rekuperácia kinetickej energie je samozrejmosťou
Kombinácia karbónu a high-tech batérií nemusí vždy fungovať ideálne, panely by mohli časom prasknúť alebo sa aj zlomiť. Lamborghini a MIT tomu chcú predísť novou technológiou, kde sa praskliny v karbónovej štruktúre dokážu opraviť samé. Automobilka vysvetľuje, že hypercar bude neustále monitorovať stav karosérie. Ak zaznamená prasklinu, pomocou mikrokanálov naplnených samoopravujúcou chemikáliou zacelí poškodený panel ešte predtým, ako sa zlomí.
Hypercar ukladá energiu do superkondenzátora a batérií v paneloch karosérie
Technológie na Terzo Millennio sú v skutku futuristické a ani Lamborghini nepredpokladá ich nasadenie v najbližšej dobe, je to otázka budúcnosti. Šéf výskumu a vývoja však poznamenal, že na tom pracujú a niektoré komponenty sú bližšie realite ako by sme čakali.
zdroj: carscoops.com
foto: Lamborghini