Nemeckí radikálni aktivisti – dvadsaťdvaročná Luisa Sonnenberg a jej dvadsaťštyriročný priateľ Yannick (na úvodnej fotke) – z organizácie Posledná generácia sa vlani v septembri rozhodli v špičke zablokovať spolu s ďalšími podobne zmýšľajúcimi jedincami jednu z hlavných dopravných tepien v Stuttgarte.
Prilepili sa k asfaltu a rozvinuli pred sebou transparent s nápisom „Öl sparen statt bohren“, čím chceli motoristom v autách povedať, aby šetrili ropu a nepodporovali jej ťažbu, respektíve v doslovnom preklade „vŕtanie“.
Že tým proti sebe popudia ľudí, ktorí proti ochrane prírody inak nemusia nič namietať a možno tiež aktívne (akurát s rozumom) pomáhajú, im pravdepodobne nedošlo. Umelo vyvolaná zápcha v Stuttgarte však mala stále o dosť miernejšie následky v porovnaní s iným zaznamenaným prípadom, pri ktorom v Berlíne zomrela zranená cyklistka potom, čo sa k nej nedostala sanitka práve kvôli blokáde cesty touto istou partiou. Mimochodom, hovorkyňa Poslednej generácie následne oznámila, že „sú síce šokovaní“, ale „budú pokračovať v protestoch aj po tomto incidente“.
Luisa a Yannick sa mali pred pár dňami postaviť pred súd v stuttgarstkej mestskej časti Bad Cannstatt. On v pozícii obvineného, ona ako svedkyňa. Obaja ale chýbali. Na otázku sudcu, kde sú, zaznela zaujímavá odpoveď. Odleteli na dovolenku do Thajska a odtiaľ ďalej na Bali.
Na Nemecko to už bolo evidentne príliš a tamojšie médiá nezabudli s riadnou dávkou irónie pripomenúť, že pár sedel v lietadle, ktoré cestou spotrebuje 140 tisíc litrov leteckého paliva. Na každého cestujúceho potom len pri lete z Mníchova do Bangkoku vychádzajú emisie 1,4 tony oxidu uhličitého. „Namiesto šetrenia zvýšili spotrebu,“ komentovali ich prístup novinári, zatiaľ čo Nemci v diskusiách nešetrili ani výrazne ostrejšími komentármi.
Korunu tomu potom opäť nasadila hovorkyňa Poslednej generácie, ktorá nevyužila príležitosť byť radšej ticho. „Luisa a Yannick si let zarezervovali ako súkromné osoby a nie ako ochrancovia klímy. Musí sa to odlišovať,“ oznámila.
Čo na ich dvojakú morálku povedať? Klinec po hlavičke trafil poslanec zemského parlamentu Hans-Ulrich Rülke, ktorý to lakonicky komentoval slovami: „Tí, ktorí šikanujú ostatných ľudí blokádami kvôli ich súkromnému životnému štýlu, by sa mali aj vo svojom bežnom živote držať nohami na zemi.“
zdroj: Depositphotos, Lessentiel, Lezte Generation