Ulička záchrany a pravidlá na Slovensku
Pri záchrane života rozhodujú sekundy a je extrémne dôležité, aby sa zachranári dostali na miesto pomoci čo najrýchlejšie a samozrejme bezpečne. Nesprávna reakcia na prichádzajúce auto záchrannej zdravotnej služby môže pripraviť záchranárov o cenný čas. Práve ten však môže rozhodovať o tom, či sa im podarí pacienta zachrániť. Sanitka a majáky vyvolávajú v mnohých vodičoch stres, najlepšie je preto naštudovať si pravidlá vopred.
Záchranárska ulička je na Slovensku v platnosti od apríla 2020. Má zabrániť tomu, aby vozidlo sanitky s právom prednostnej jazdy uviazlo v zápche napríklad na diaľnici. Počas vytvárania takejto uličky smiete na nevyhnutne potrebný čas prejsť s vozidlom aj tam, kde sa to nesmie, teda napríklad do odstavného pruhu.
Video nižšie vysvetľuje pravidlá pre záchranásku uličku v susednom Rakúsku, kde sa tiež venujú edukácii motoristov:
Pokuta za zneužitie zachránarskej uličky
Dôležité odporúčanie: Snažte sa vytvárať záchranársku uličku ešte pred zastavením vozidla a keď už zastavíte, nechajte si pred sebou priestor na prípadné manévrovanie s vozidlom. Pri dvoch jazdných pruhoch vytvárajte uličku v strede medzi nimi, pri 3 pruhoch a viacerých vždy medzi ľavým krajným a vedľajším pravým pruhom. Kto jazdí neoprávnene za sanitkou v záchranárskej uličke, zaplatí pokutu 300 eur.
Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla, ktorému to umožňuje zákon, ide o vodičov s právom prednostnej jazdy a takisto vozidlá zabezpečujúce odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti. Kto nevytvorí uličku alebo ju blokuje, zaplatí sankciu 99 eur.
Zdroj a foto: NDS