Je možné, že aj preto niektorí vodiči a politici požadujú zaviesť bodový systém, po vzore Českej republiky, aby postih za používanie mobilu počas šoférovania nebol taký prísny.

Prečo je šoférovanie s mobilom v ruke také nebezpečné?

Keď človek drží mobil v ruke pri uchu a rozpráva sa, tak má blokovanú jednu ruku. Keď človek drží mobil v ruke vo výške prístrojovej dosky a píše SMS alebo iný odkaz, tiež má blokovanú ruku. No v tomto prípade aj zrak! Strata plnohodnotného ovládania vozidla a nepozeranie sa  pred seba, extrémne zvyšuje pravdepodobnosť kolízie a nehody.

Vodiča s mobilom v ruke je možné spoznať zmenou správania vedenia vozidla

Ak vozidlo prechádza z pruhu do pruhu alebo odbočuje bez smerového svetla, vodič asi drží mobil v ľavej ruke, čo mu znemožňuje ovládať smerové svetlá. Ak v kolóne vozidiel,  ktorá mení rýchlosť sa nejaké vozidlo divno správa, nejde plynulo ako ostatní, asi vodič telefonuje s mobilom v pravej ruke,  čo mu znemožňuje  radenie rýchlosti a plynulú jazdu.
 
Ak vozidlo pozvoľna vybočuje z jazdného pruhu do protismeru alebo na okraj vozovky a potom sa náhle vráti do svojho jazdného pruhu, alebo ak aj na mierne zákruty reaguje až v poslednom momente, tak vodič píše SMS alebo iný text. Chvíľu pozerá na cestu chvíľu do mobilu a priamo ohrozuje všetkých v protismere aj v susedných jazdných pruhoch.

Čo hovoria analýzy príčin dopravných nehôd?

Vo veľa prípadoch bola prvotná príčina vzniku dopravných nehôd spôsobená držaním telefónu v ruke, následkom čoho, sa vodič nedostatočne venoval vedeniu vozidla. Neskoro alebo vôbec nereagoval na aktuálnu situáciu na cestu. Práve to bol dôvod, prečo došlo k zákazu telefonovania s mobilom v ruke vrátane obdobných aktivít.

Čo spravili výrobcovia mobilov a výrobcovia vozidiel?

Obaja na vzniknutú situáciu zareagovali. Výrobcovia mobilov začali dodávať k mobilom slúchadla s mikrofónom, či už káblové alebo bluetooth aby vodiči mali voľné ruky.  Výrobcovia vozidiel spravili spojenia s mobilom, prv káblové dnes cez bluetooth a zvuk ide do reproduktorovej sústavy autorádia. Ak má vozidlo volant s tlačidlami, tam pridali aj ovládanie telefónu. Niektoré vozidlá zobrazujú telefónne číslo vedľa údaja tachometra, kam sa vodič počas šoférovania musí občas pozrieť. Technológia ide dopredu aj v tejto oblasti a rozširuje sa ovládanie hlasom. Hlasový asistent vám dokáž nájsť nielen ciel v navigácii, vytočiť telefóne číslo, alebo aj prečítať alebo prepísať správu, bez toho, aby ste sa kamkoľvek museli pozrieť.

Niektorí poukazujú na to, že by malo byť zakázané aj samotné telefonovanie

Je pravda, že šoférovanie a telefonovanie so systémom voľné ruky, kladie na vodiča väčšie nároky než len samotné šoférovanie.  Tak isto rozhovor so spolujazdcom predstavuje rovnaké alebo aj vyššie riziko. Ak niekto má s tým problém, mal by obmedziť telefonovanie na minimum a rozhovor so spolujazdcom tiež, ale nie je dôvod na paušálny zákaz pre všetkých. Naopak treba zaviesť učenie  telefonovať za volantom priamo do autoškôl.
 

Ako bezpečne telefonovať za volantom?

Ak situácia na ceste nie je veľmi náročná, psychicky sme v pohode s prebytkom pozornosti, tak môžeme telefonovať so systémom voľné ruky. Základné pravidlo je oznámiť druhej strane, že šoférujete. Je to preto aby vám druhá strana nedávala informácie, ktoré nemôžete spracovať, napríklad poznačte si nejaký text alebo číslo. Veľmi problematické je telefonovanie so šéfom alebo manželkou/manželom. Tí dokážu vyviesť s rovnováhy aj ostrieľaných vodičov. Treba sa naučiť dokázať povedať teraz nemôžem šoférujem, keď zaparkujem zavolám a podobne. Práve toto je potrebne naučiť sa už v autoškole.

Ako bezpečne telefonovať s tým kto šoféruje?

Ak viete, že ste sa dovolali druhej strane, ktorá práve šoféruje, tak treba telefonát upraviť na nevyhnutné informácie, vrátane návrhu, že zavoláte neskôr. Ak ste chceli oznámiť nejakú tragickú informáciu, výpoveď, požiar v dome, umrite blízkeho, tak to neoznamujte, lebo dotyčný môže skratovo konať a havarovať. Keď som sa učil komunikovať s pilotmi lietadiel, tak pri takýchto situáciách bola úloha, najprv dostať pilota s lietadlom bezpečne na zem, až potom mu  primeraným spôsobom oznámiť čo sa stalo. Viem, že auto nie je tak rizikové ako lietadlo, ale tento postup dodržujem aj pri komunikácii s vodičmi.

Záver?

Mobil spárujte pre hlasové ovládanie a upevnite na prístrojovú dosku do držiaka, tak aby vám nebránil vo výhľade, ale súčasne aby ste ho mali v periférnom videní, najmä ak máte na ňom aj navigáciu. Tým zabezpečíte, že stále sa pozeráte pred seba a vidíte čo sa pred vami deje a súčasne bez straty kontroly priestoru pred vami sa môžete pozrieť na mobil.
 
Ideálne je mať informácie z mobilu integrované do vozidla s Head-Up (HUD) displejom, ktorý premieta dôležité informácie priamo do zorného poľa vodiča, zvyčajne odrazom cez čelné sklo, alebo priehľadným displejom, tak aby vodič nemusel odvracať zrak od cesty.
 
Viem, že  pri plnej automatizácii si budete pripadať ako terminátor, ktorý pred sebou vidí všetky ciele a všetky dôležité informácie, ale je to lepšie, ako pri písaní SMS sa chvíľu pred seba nepozerať a spôsobiť dopravnú nehodu, pri ktorej zahynú okrem vás a vašej posádky aj ďalší...

foto: depositphotos.com