Opakovane upozorňujeme na nové prísnejšie pravidlá týkajúce sa výpočtu pokút do bruselskej pokladne za emisie CO2, ktoré platia od 1. januára 2025. Ak ste ich náhodou nezaregistrovali, len pripomíname, že ide o natoľko vysoké čiastky, že môžu byť pre niektoré automobilky až likvidačné.
Pred pár dňami kolegovia zo stránky Auto Week predbežne vyčíslili, koľko to bude stáť najväčšie koncerny. Najhoršie je na tom asi Volkswagen, ktorému hrozí sankcia vo výške 7,7 miliardy eur. Dobre na tom ale nie je ani Stellantis, ten by pre zmenu musel odviesť pokutu 2,3 miliardy eur, či konzorcium Renault-Nissan-Mitsubishi (odhadom 1,8 miliardy eur).
16 miliárd?
S predbežným výpočtom odhadovaných škôd prišla tiež Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA) združujúca najväčších výrobcov osobných i úžitkových vozidiel pôsobiace na starom kontinente. Jej šéf a zároveň generálny riaditeľ skupiny Renault, Luca de Meo, hovorí, že automobilový priemysel príde v roku 2025 najmenej o 16 miliárd eur.
„Ide o stratu investičnej kapacity, o ktorú prídeme buď zaplatením pokút, znížením výroby spojenej so zahraničnou konkurenciou alebo predajom elektromobilov so stratou,“ varuje Luca de Meo.
Šéf ACEA proti snahe o klimatickú neutralitu Európy do roku 2050 neprotestuje, upozorňuje však, že súčasné nové limity CO2 pre osobné automobily a dodávky sú nesplniteľné, pretože pravidlá nerešpektujú skutočný stav na trhu.
Problém vidí hlavne v stagnácii predaja elektromobilov, ktoré majú momentálne len asi 13-percentný podiel. To je zhruba o 10 percentných bodov menej, ako je v tejto chvíli nutné, aby automobilky nové limity CO2 splnili (od 1. januára sa znížili zo 116 na 93,6 g/km).
Plán zlyhal
„V správne fungujúcom systéme by platenie pokút malo byť výnimkou, nie štandardom. Navyše možnosť vyhnúť sa sankciám by malo byť založené na zdravom hospodárení, nie na spôsobovaní škôd,“ dodáva Luca de Meo.
„Členovia ACEA prisľúbili 250 miliárd eur na zelenú mobilitu, preto chceme, aby bol tento prechod úspešní. Žiaľ, musíme úprimne priznať, že neprebieha podľa plánu a že lipnutie na právnej strnulosti vedie k potenciálne nezvratným škodám. Investície a správny smer nám udrží len väčšia flexibilita,“ dodáva de Meo.
zdroj: ACEA