Viete si predstaviť navigáciu s milimetrovou presnosťou?
Najdrahší materiál do autonómnych áut

Gram látky Endohedral fullerene stojí 150 miliónov eur

Presnosť na jeden milimeter

Na čo je vôbec výnimočný materiál s názvom Endohedral fullerene dobrý? Vedci predpokladajú, že z neho vyrobia prenosné atómové hodiny, ktoré dokážu lokalizovať objekt s presnosťou na jeden milimeter. “Predstavte si miniatúrne atómové hodiny, ktoré môžete mať v mobile. Toto je ďalšia revolúcia pre mobily,“ hovorí zakladateľ Designer Carbon Materials. Práve takéto zariadenie má byť prelomovým aj v ovládaní autonómnych áut. Atómové hodiny majú v súčasnosti rozmery jednej miestnosti. Dnešné GPS zariadenia vás dokážu navigovať s presnosťou niekoľkých metrov. 


„Táto látka by mohla byť využívaná pomocou čipu, ktorý by sa mohol nachádzať napríklad v mobilnom telefóne alebo v aute. To by umožnilo cestovanie bez šoférovania, pretože autonómne autá by vďaka presnosti jedného milimetra vedeli presne, kam majú ísť,“ hovorí Lucius Cary z Oxford Technology.


Miniatúrne atómové hodiny však nečakajte v najbližších rokoch. Ich existencia je zatiaľ len v teoretickej rovine. S ďalším vývojom sa predpokladá aj výrazné zlacnenie materiálu a zefektívnenie jeho výroby. Myslím, že najbližšie roky sa budú musieť automobilky zaobísť v autonómnych vozidlách bez materiálu Endohedral fullerenu.


Zdroj: dobrenoviny, arstechnica