Jedným z najvýraznejších úspechov je nový úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, ktorý spôsobil až 94-percentný pokles kamiónov v obciach Mýtna a Lovinobaňa. Tento úsek sa stal kľúčovým bodom pre odklon nákladnej dopravy zo stredného Slovenska. Podobné výsledky dosiahol aj úsek D1 Dubná Skala – Turany, kde sa počet kamiónov prechádzajúcich mestom Martin znížil o 83 %, zatiaľ čo v Sučanoch klesol o 75 %.

R2 pri Zvolene: úľava pre obyvateľov viacerých obcí

Nové úseky rýchlostnej cesty R2 výrazne odbremenili obce v okolí Zvolena. Napríklad Zvolenská Slatina, Vígľaš a Pstruša zaznamenali pokles kamiónovej dopravy o viac než tri štvrtiny. Úsek R2 Pstruša – Kriváň priniesol podobný efekt v Detve a Kriváni, kde ubudlo približne 80 % nákladných vozidiel.

 

D3 Žilina – Čadca: Takmer o 90 % menej kamiónov

Obyvatelia Žiliny, Čadce a okolitých obcí si mohli vydýchnuť po otvorení nových častí diaľnice D3, ktoré odklonili takmer 90 percent nákladnej dopravy. Kamióny zmizli aj z obcí Skalité a Čierne, čo výrazne prispelo k zlepšeniu kvality ovzdušia v regióne.

Východ Slovenska: Prešov a Spiš

Na východe Slovenska sa podarilo dosiahnuť významné zmeny v Prešove, kde úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh odklonil až 89 % kamiónov. Nový severný obchvat R4 Prešova presunul takmer polovicu nákladnej dopravy mimo obytné oblasti. Podobný efekt zaznamenali aj obce Hendrichovce, Bertotovce a Chminianska Nová Ves po otvorení úseku D1 Fričovce – Svinia, kde sa počet kamiónov znížil o 87 až 89 %.

Na Spiši priniesol úsek D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek pokles nákladnej dopravy o takmer 90 % v obciach Spišský Hrhov, Klčov a Nemešany. Z Levoče zmizlo až 93 % kamiónov, čo výrazne zlepšilo životné podmienky miestnych obyvateľov.

Úľava pre obce, výzva pre bezpečnosť a životné prostredie

Odkláňanie kamiónov z obcí síce prináša úľavu v podobe nižšieho hluku a zlepšenie kvality ovzdušia, no zároveň otvára nové problémy. Presmerovanie dopravy cez diaľničné úseky môže predĺžiť trasy, čo vedie k vyššej spotrebe paliva. Navyše, nižšie mýtne poplatky na Slovensku oproti susedným krajinám motivujú zahraničných dopravcov využívať slovenské cesty, čím sa zvyšuje tlak na infraštruktúru a životné prostredie.

Aj keď sa riziko nehôd v obciach znižuje, celková bezpečnosť na cestách zostáva výzvou – profesionálni vodiči často čelia tlaku dodržiavať časové limity, čo prispieva k porušovaniu pravidiel premávky. Štatistiky ukazujú, že 5 % smrteľných nehôd na Slovensku zavinia vodiči nákladných vozidiel.

Strategická poloha, výzva pre infraštruktúru

Slovensko ako tranzitná krajina v srdci Európy čelí veľkému objemu nákladnej dopravy, ktorá prúdi zo severu na juh i z východu na západ a opačne. Nové diaľničné úseky preto zohrávajú kľúčovú úlohu pri odklone dopravy mimo obytné oblasti.

Výstavba diaľnic nie je len otázkou rýchlosti či pohodlia, ale predovšetkým kvality života ľudí. Pokračovanie v tomto trende je nevyhnutné pre ďalší rozvoj Slovenska ako moderného dopravného uzla Európy.

zdroj: Ndsas