Pohon Quattro s ultra technológiou dokáže vďaka dvom spojkám úplne odpojiť zadnú nápravu aj časť zadného diferenciálu.
Quattro je totiž na trhu už 36 rokov. Automobilka predstavila prvé Audi Quattro na autosalóne v Ženeve v roku 1980. Bolo to známe hranaté kupé, z ktorého chcelo Audi pôvodne vyrobiť iba malá sériu, no nakoniec vďaka záujmu zákazníkov zostalo v portfóliu značky až do roku 1991. Na začiatku malo medzinápravový diferenciál s manuálnou uzávierkou. Ten v roku 1986 vystriedal legendárny diferenciál Torsen. Mimochodom, jeho názov je odvodený od slov Torque Sensing a automobilka ho používa dodnes v piatej generácii Quattro. Samozrejme, aj tento typ diferenciálu prešiel viacerými modifikáciami. Napríklad v roku 2005 začalo Audi používať medzinápravový diferenciál, ktorý kombinoval planétový prevod a Torsen a umožňoval asymetrické rozdelenie krútiaceho momentu. Nájdeme ho napríklad v Audi RS4 B8.
V roku 2010 automobilka predstavila pohon Quattro 6. generácie, ktorý začala montovať do niektorých modelov. Ako prvé ho dostalo Audi RS5 a neskôr aj Audi A7, A6 a A8. Jeho medzinápravový diferenciál je už bez Torsenu, no umožňuje posielať až 85% krútiaceho momentu na zadnú nápravu, alebo v prípade potreby až 70% na prednú. V základnom režime pritom posiela 60% na zadnú a 40% na prednú nápravu. Funkciu tohto diferenciálu môžete vidieť na konci článku.
V Audi si však povedali, že je čas na zmenu a vyvinuli ďalší systém Quattro, ktorý dokáže jazdiť čisto na predný pohon a pripájať zadnú nápravu. Isto si teraz poviete, že Audi už predsa používa Haldex a máte pravdu. Nájdeme ho napríklad v Audi A3, S3, RS3, Q3, či Audi TT, alebo Audi S1. Automobilka však pridala do svojho portfólia aj nový systém, ktorý pomenovala Quattro s ultra technológiou a ktorému zrejme zdomácnie názov Quattro Ultra. Poďme sa teda pozrieť ako funguje.
Prvé Audi Quattro automobilka predstavila v roku 1980 na autosalóne v Ženeve.
Cieľom vývojárov bolo znížiť spotrebu, čo je najmä v dnešnej dobe jedným z najdôležitejších faktorov aj z hľadiska plnenia emisných limitov na emisie CO2. A podarilo sa. Pri testoch v Ingolstadte a okolí s rovnako vybavenými autami s konvenčným pohonom Quattro a pohonom Quattro Ultra ušetrila novinka 0,3 l paliva na 100 km. Pri jazde po suchej diaľnici, či pri pokojnej jazde za pekného počasia totiž vodiči pohon oboch náprav nepotrebujú. Ten sa naopak zíde pri jazde kľukatými cestami a samozrejme pri zhoršených adhéznych podmienkach. Nuž a čím je nové Quattro s technológiou ultra výnimočné?
Systém obsahuje dve spojky. Prvou je lamelová spojka na výstupe z prevodovky, ktorá pripája alebo odpája kardan. Druhá spojka je integrovaná do zadného diferenciálu.
Lamelová spojka v závislosti od modelu obsahuje 5 alebo 7 párov lamiel, ktoré rotujú v olejovom kúpeli a medzi nimi sú trecie krúžky. Prvá lamela je spojená s obalom spojky, ktorý rotuje so vstupným hriadeľom. Ďalšia je spojená s výstupným hriadeľom a keď sa lamely spoja, je zapojený pohon oboch náprav. Vzájomný tlak medzi lamelami určuje rozdelenie krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu. Spojka je pritom aktivovaná elektronicky na základe údajov z ESC, ale aj údajov o pozdĺžnom a priečnom zrýchlení, natočení volantu, či aktuálnom krútiacom momente motora.
Spojka v zadnom diferenciáli má za úlohu po odpojení zadných kolies znížiť počet pohybujúcich sa častí a tým aj trenie a teda straty v diferenciáli. A ako to funguje? Pravá poloos je za výstupom z diferenciálu rozdelená na dve časti spojené zubovou spojkou. Tú systém otvára elektromechanicky a zatvára pomocou predpätej pružiny. Vďaka tejto spojke sa po odpojení zadného pohonu zastaví nielen kardan, ale aj veľké súčasti zadného diferenciálu. Točí sa iba kužeľové súkolesie na koncoch poloosí. Opätovná aktivácia zadného pohonu pritom prebehne v zlomku sekundy pomocou lamelovej spojky. Tá dostane impulz na zopnutie a rotácia kardanového hriadeľa a tým aj unášača diferenciálu dá impulz na zopnutie zubovej spojky.
Nový systém pohonu má byť proaktívny, predvídavý a reaktívny. Proaktívny znamená, že riadiaca jednotka využije informácie zo všetkých systémov auta na to, aby určila, kedy vnútorná predná pneumatika stratí trakciu počas rýchleho prejazdu zákrutou. Vyhodnotí to približne 0,5 s pred tým, ako sa tak stane, a dá impulz na pripojenie pohonu zadnej nápravy. Spomenutá predvídavosť znamená, že systém zhodnotí jazdný štýl vodiča, stav ESC, jazdný režim, alebo či je za autom zapojený príves a podľa toho rozdeľuje krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu. Nuž a reaktívna funkcia znamená, že systém reaguje na náhlu zmenu trakcie, napríklad pri prechode z asfaltu na ľad.
Prvým modelom, ktorý dostane systém Quattro s ultra technológiou, bude Audi A4 Allroad s prevodovkou S-tronic, ktoré príde na trh v druhom štvrťroku 2016. Neskôr ho budú nasledovať aj ďalšie modely jednotlivých typov s pozdĺžne uloženým motorom. K dispozícii bude aj s manuálnou prevodovkou.
Prvým Audi so systémom Quattro s ultra technológiou bude A4 Allroad. Neskôr ho budú nasledovať ďalšie modely A4, ale aj iné typy s pozdĺžne uloženým motorom.
Pricíp fungovania systému Quattro 6. generácie (už bez diferenciálu Torsen)
Princíp fungovania diferenciálu Torsen (TORque SENsing)
Zdroj: Audi