Americkí motoristi túžiaci po terénnych autách britských značiek Land Rover a Range Rover si musia dať pohov. Koncern JLR totiž zareagoval na nové 25-percentné clá na vozidlá dovážané z Európy do Spojených štátov úplným zastavením dodávok. Toto opatrenie má zatiaľ obmedzenú platnosť, podľa britských médií potrvá najbližšie štyri týždne.
„Spojené štáty sú pre luxusné značky JLR dôležitým trhom. Keďže s našimi obchodnými partnermi pracujeme na riešení nových obchodných podmienok, prijímame niektoré krátkodobé opatrenia, vrátane dočasného zastavenia dodávok áut v apríli, aby sme pripravili naše strednodobé a dlhodobé plány,“ uvádza oficiálne stanovisko koncernu Jaguar Land Rover a dodáva: „Našimi prioritami sú teraz dodávky pre klientov na celom svete a riešenie nových obchodných podmienok v USA.“
USA sú pre JLR druhý najdôležitejší trh na svete
Spoločnosť so sídlom v Coventry, ktorá patrí pod krídla indického konglomerátu Tata, má továrne Solihulle, Castle Bromwichi, Wolverhamptone a Halewoode, ale tiež v Nitre, kde vyrába modely Land Rover Discovery a Defender.
Podľa informácií britskej stránky AutoExpress, vyexpedoval Jaguar Land Rover v štvrtom kvartáli 2024 do Spojených štátov 38 tisíc automobilov. To je takmer rovnaký počet, ako súhrnný predaj áut všetkých značiek JLR v Európe i Británii, takže trh USA je pre koncern mimoriadne dôležitý.
Dočasná stopka Jaguaru tomu tiež nepomáha
K tomu by sme mali dodať, že Jaguar prestal svoje autá prakticky vyrábať a aktuálne predáva v podstate len skladové zásoby, pretože sa pripravuje na prechod k elektromobilom.
Inak povedané – zo spomínaných zhruba 40 tisíc vozidiel vyvezených do Spojených štátov bude len minimum Jaguarov, respektíve o to viac ide o automobily značiek Range Rover a Land Rover produkované aj na nitrianskych linkách.
Bude sa prepúšťať?
Mimochodom, USA sú po Európskej únii druhým najväčším trhom pre JLR. Ročne táto automobilka vyvezie do Spojených štátov automobily v hodnote skoro 10 miliárd eur a pokiaľ ide čisto o hodnotu, sú práve vozidlá na prvom mieste, ďaleko pred akýmkoľvek iným tovarom.
Britské SMMT, teda Spoločnosť výrobcov a obchodníkov s motorovými vozidlami už uviedla, že automobilky nebudú mať prostriedky na to, aby absorbovali nárast cien spôsobený vyššími colnými sadzbami americkej administratívy a budú musieť preto zdražiť. Aj preto sa predpokladá zníženie objemu áut vyvážaných koncernom JLR do USA, čo môže mať okrem zhoršenia obchodnej bilancie vplyv aj na zamestnanosť v nitrianskej továrni.
zdroj: AutoExpress