Telové kamery na Slovensku: Policajti ich zatiaľ budú mať málo

O telových kamerách pre policajtov sa hovorí dlho, na Slovensku stále nie sú súčasťou stálej výbavy štátnej polície.  "Niekoľko typov kamier už bolo reálne v teréne, v testovaní. Mám informáciu minimálne o jednom zrušenom verejnom obstarávaní ," popisuje predchádzajúce skúsenosti štátu bezpečnostný expert Martin Královič.

Takéto obstarávanie je veľkou zákazkou. Reč je približne o 10-11 tisíc policajtov, ktorí by kamery mohli dostať. V tomto kontexte pôsobí pomerne smiešne medializovaná informácia o tom, že úvodný projekt kamier na oblečení policajtov v SR má od decembra zahŕňať len 16 kamier, z toho šesť v hlavnom meste v Bratislave a desať v Košiciach. Práve tam sa nedávno udial policajný incident, pri ktorom zahynul bezdomovec.

Keď však hovoríme o tisíckach reálne potrebných kamier pre slovenskú políciu, do úvahy pripadajú samozrejme uniformované hliadky, čiže nie vyšetrovatelia a policajti v kanceláriách, ktorých máme na Slovensku na rozdiel od mnohých iných krajín veľmi veľa a vykonávajú často činnosti, za ktoré by bežne zodpovedal úradník a nie príslušník polície.

Stále však ide o veľký počet potrebných kamier. K tomu je potrebná politická vôľa aj preto, že ide o nemalú finačnú investíciu. V prospech telových kamier hovoria pozitívne skúsenosti s nimi zo zahraničia, ako aj zo strany mestskej polície v Bratislave, kde ich nasadili.

Neprimeraný zásah polície nahrajú kamery

Královič hovorí, že aj samotní policajti, ktorí na úvod boli voči kamerám skeptickí, spravidla zmenia názor. "Aj v mestskej polícii Bratislava sme boli svedkami toho, že po niektorých incidentoch, ktoré boli kamerami nahrané, vo väčšine prípadov záznam poslúžil a pomohol policajtom. Už sa to potom stretlo s omnoho väčším pochopením v mestskej polícii v Bratislave," konštatuje Královič.

Exprezident policajného zboru Štefan Hamran krizituje, že súčasné vedenie polície hovorí o pilotnom projekte telových kamier, hoci ten už v minulosti prebehol. Hamran hovorí o vtedajšej úmyselnej sabotáži zo strany niektorých policajtov: „Policajti zle nastavili kamery, nenabili ich alebo naschvál poškodili káble, aby nefungovali." Telové kamery tak vtedy skončili neúspechom a Hamran zdôrazňuje, že v prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby policajti nepristupovali nevhodným spôsobom k občanom.

Odborník Královič na margo telových kamier pre policajtov spomína ešte inú výhodu: "Má to veľký psychologický efekt na samotného občana." Policajt mu totiž často oznámi, že kamera zaznamenáva zákrok polície - pravdepodobnosť, že bude voči mužom zákona vystupovať agresívne, sa tak znižuje.

Dôležitá vec, na ktorú neradno zabudnúť, je ochrana proti manipuláciou so zvukovým a obrazovým záznamom z kamery. Na túto časť si dali pozor napríklad v Bratislave a ide o neopomenuteľnú súčasť celého systému telových kamier.

Zdroj: HNonline.sk, Denník N