KDE PRAMENÍ ĽAHOSTAJNOSŤ DOSPELÝCH K CIGARETÁM V RUKÁCH DETÍ

 

Napriek tomu, že predajcovia majú k dispozícii viacero spôsobov, ako zabrániť predaju tabakových výrobkov mladistvým, predavači tieto pravidlá často ignorujú. Podľa sociologičky Silvie Porubänovej táto ľahostajnosť súvisí s vysokou mierou tolerancie voči fajčeniu v spoločnosti. „Dnes žijeme v ťažkej dobe, zavalení rôznymi problémami a závislosti sa stali súčasťou našich životov,“ vysvetľuje Silvia Porubänová. Fajčenie či používanie nikotínových výrobkov, dokonca aj medzi deťmi a mladistvými, už v súčasnosti nevyvoláva taký odsudzujúci postoj, ako tomu bolo pred desaťročiami. Mnohí dospelí, konfrontovaní so závažnejšími závislosťami, ako je alkoholizmus či drogová závislosť u mladistvých, vnímajú fajčenie ako „menšiu“ závislosť, ktorú je jednoduchšie tolerovať.

 

Sociologička tiež poukazuje na fakt, že vysoká tolerancia k fajčeniu často pramení priamo z rodín a kolektívov, kde deti a mladiství túto ľahostajnosť zažívajú. Predavači – ľudia v prvej línii predaja – si pritom neraz neuvedomujú svoju zodpovednosť a úlohu, ktorú zohrávajú vo formovaní zdravého prostredia pre mladých. Zanedbávajú nielen svoju lojalitu k zamestnávateľovi, ale aj širšiu spoločenskú rolu mentorov a dospelých vzorov. Ak nestačia hrozby vysokých sankcií, je potrebné predavačov motivovať inými spôsobmi – napríklad vzdelávaním, pozitívnym vyzdvihnutím zodpovedného správania a vytváraním prostredia, kde je dodržiavanie zákona oceňované,“ dodáva Silvia Porubänová.

 

Počas kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie uprostred leta 2024 bolo preverovaných 853 obchodníkov, z toho 812 v kamenných obchodoch a 41 v e-shopoch. Najväčšie porušenia zákona odhalili kontroly na čerpacích staniciach, kde v takmer každom treťom prípade (38,98 %) obchodníci nedodržali vekové obmedzenie a predali tabakové a súvisiace výrobky neplnoletým. Zo 118 kontrolovaných čerpacích staníc došlo k porušeniu zákona v 46 prípadoch, čo jasne ukazuje, že práve na týchto miestach je problém najvypuklejší.

 

Na opačnom konci rebríčka pochybení sú trafiky a novinové stánky, kde bolo zistené porušenie v približne pätine prípadov (21,84 %), a obchodné reťazce, kde kontrolóri zistili pochybenia vo štvrtine prípadov (23,98 %). Z týchto údajov je vidieť rozdiely medzi jednotlivými typmi predajní, čo môže naznačovať odlišný prístup personálu k zodpovednosti za dodržiavanie zákona.

 
 
predaj cigariet deťom

Zdroj foto: Shutterstock

FAJČENIE JE PRE ZDRAVIE DETÍ OHROZUJÚCA ZÁVISLOSŤ

 

Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku a nikotínu sa považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá predchádzať. Až 90 % tvrdých dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. Odborníci sa zhodujú, že ak chceme znížiť celkový počet fajčiarov, musíme omnoho intenzívnejšie upriamiť pozornosť na mladistvých fajčiarov. Deti a mladiství by nemali fajčiť vôbec.

Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy,“ vysvetľuje riziká Sabína Lužica Brédová, odborníčka na závislosti z OZ Prima. Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

 

na veku zaletí

Zdroj foto: Na veku záleží

AKÉ KROKY PRIJMÚ PREDAJCOVIA?

Iniciatíva „Na veku záleží“ dlhodobo spolupracuje s obchodníkmi na vzdelávaní zamestnancov o právach a povinnostiach pri predaji tabakových výrobkov a výrobkov na fajčenie. Tento rok, spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu, Asociáciou hotelov a reštaurácií SR, predajcami tabaku, čerpacími stanicami a ďalšími partnermi, pripravili komplexný online aj offline systém vzdelávania v oblasti dodržiavania zákona o ochrane nefajčiarov. Napriek týmto opatreniam však kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie odhalila, že tabakové výrobky boli predané takmer každému štvrtému dieťaťu. Ako ďalej?

Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov berú obchodníci vážne, a preto stretnú pri okrúhlom stole s iniciatívou Na veku záleží a Slovenskou obchodnou inšpekciou. Spoločne budú hľadať nové spôsoby, ako ešte lepšie chrániť mládež pred prístupom k tabakovým výrobkom. Toto stretnutie im dá príležitosť vymeniť si skúsenosti z praxe, navrhnúť konkrétne opatrenia a posilniť vzdelávanie predajcov.

 

www.navekuzalezi.sk

Ako ďalej?