Niektorým dieram sa jednoducho nedá vyhnúť. Ešte horšie je to v noci, počas sneženia alebo dažďa.

Niektorým dieram sa jednoducho nedá vyhnúť. Ešte horšie je to v noci, počas sneženia alebo dažďa.

Naposledy som vám poradil, aby ste sa aspoň pokúsili nárokovať náhradu škody. Teraz svoje informácie spresním. Žiadosť o náhradu škody môžeme všetci adresovať poisťovniam (ak máme havarijné poistenie) alebo správcovi komunikácie. Slovenská správa ciest má na svedomí cesty prvej triedy. Cesty druhej a tretej triedy sú v rukách VÚC. Miestne komunikácie spravujú mestá a obce. Nad diaľnicami a rýchlostnými cestami bdie Národná diaľničná spoločnosť.

Pozor, správcovia ciest sa môžu svojej zodpovednosti striasť, ak pred zničenú cestu dali výstražnú značku A5: nerovnosť vozovky. Umiestnením tohto trojuholníka má vodič prispôsobiť svoju jazdu stavu a povahe vozovky. V prípade úplne zničeného asfaltu ide o alibistické zbavenie sa zodpovednosti.

Nádej na náhradu škody stále žije. Podstatné je zdokumentovať udalosť a čo najskôr sa obrátiť na správcu cesty, prípadne na poisťovňu. Niektoré prípady končia aj na súde.
Táto značka ničí možnosť náhrady škody od sprácu cesty. Dieru ste mali čakať.

Táto značka pochováva šancu na náhradu škody od správcu cesty. Dieru ste mali čakať.

Mnohí ste v diskusii pod minulým článkom nesúhlasili s tým, že ku preseknutej pneumatike treba privolať policajtov. Čiastočne máte pravdu. Políciu musíte privolať, ak je škoda vyššia ako 3990€. Pri nižších škodách ich volať nemusíte. Za skúšku to však stojí, možno budete mať šťastie v nešťastí a vaša škoda bude oficiálne zadokumentovaná.

V inom prípade zdokumentujte svoje nešťastie sami. Poisťovniam aj správcom by mali stačiť aj fotky z mobilného telefónu. Jamu, na ktorej ste prišli o pneumatiku, disk alebo nápravu musíte odfotiť bezpodmienečne. Bez fotky nemáte ani najmenšiu šancu. K fotodokumentácii je vhodné priložiť aj doklad o oprave zo servisu.

Šance ale nie sú veľké. Slovenská správa ciest má na svojom stole od začiatku zimy údajne dve žiadosti o náhradu škody. Zatiaľ nevyplatila nikomu nič. Za uplynulé tri roky zažalovalo SSC až 13 ľudí. Na druhej strane sú známe aj iné prípady. V minulosti napríklad mesto Spišská Nová Ves vyplatilo náhradu škody vodičovi, ktorý si v centre mesta presekol pneumatiku na výtlku.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj: Poškodili ste si auto na výtlkoch? Nádej na náhradu škody žije