Polícia dáva vodičom "fúkať" oveľa častejšie ako v minulosti.
Zistené výsledky hovoria jasne. Len každý druhý vodič skončil s uložením podmienečného trestu. Tretina prišla iba o vodičský preukaz. Jedno percento vodičov dostalo dokonca len pokutu a vodičský preukaz im ostal. Najvypuklejší je prípad, kedy vodič s 3,33 promile alkoholu v krvi skončil len s pokutou bez podmienečného trestu.
Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská pre Hospodárske noviny povedala: „Máme nestranné a nezávislé súdy, treba dať sudcovi možnosť, aby posúdil každý konkrétny prípad.“ Sudca Okresného súdu v Pezinku Peter Šamko uviedol, že podľa súdnej praxe na ľudí nezaberá ani hrozba podmienečného trestu, ani pokuta. Jediným odstrašujúcim faktorom je strata vodičského preukazu. K tomu však môže dôjsť aj v priestupkovom konaní.
Konkrétny trest nakoniec aj tak závisí na rozhodnutí sudcu. Podmienkou je, aby bol v medziach zákona. Medze zákona sú však široké.
Spoľahlivejším ukazovateľom sú však štatistiky, ktoré hovoria jasnou rečou. Počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu sa vyvíja správnym smerom. V roku 2011 úrady zaznamenali 1902 takýchto nehôd. V roku 2012 ich bolo 1743, čo predstavuje medziročný pokles o 159 nehôd.
Zníženie počtu nehôd nemôžeme však pripisovať len hrozbe väzenia, ale aj zvýšeným policajným kontrolám. Mnoho vodičov si však svoje nezodpovedné konanie rozmyslí práve vtedy, ak im bude hroziť prísny trest.
Zdroj: hnonline.sk
Prečítajte si aj: Až 96% Slovákov alkohol za volantom netoleruje!