Pozoruhodnej téme podvodov s falošnými biologickými vzorkami sa venuje ruský portál Autonews. Dodáva, že podľa jeho rýchleho prieskumu medzi dopravnými policajtmi sa s nelegálnymi trikmi vodičov stretli už mnohí, ale konkrétne čísla, prípadne odhad, koľko šoférov sa vďaka tomu vyhne hroziacemu postihu, už neuvádza.
Vo svojom článku ale pripomína, že niektorí vodiči začali pri testoch používať cudzí moč, ktorý sa práve k týmto účelom začal predávať na internete.
Na internete sú vzorky prezentované ako syntetický moč.
Už tento fakt, teda že sa s biologickým materiálom obchoduje online, naznačuje, že nejde len o pár jednotlivcov. Hovoriť o epidémii je samozrejme nezmysel, ale mnohé video-kompilácie na YouTube či iných platformách naznačujú, že ruskí vodiči majú predovšetkým k alkoholu o niečo vrelší vzťah než povedzme v Nemecku či Rakúsku.
Pochopiteľne aj v Rusku majú policajti možnosť vodičovi „dať fúknuť“, ak majú podozrenie a pochybnosti o jeho triezvosti, ale aj tamojší priestupkový zákon umožňuje šoférom odmietnuť daný typ skúšky a môžu sa domáhať presnejšieho vyšetrenia v zdravotníckom zariadení.
Stačila by jednoduchá zmena legislatívy
Na rozdiel od krvnej skúšky, ktorá v Rusku pripadá do úvahy až ako tretia v poradí, lekári obvykle analyzujú práve moč. A práve pre tieto prípady začali slúžiť predávané plastové obaly so zatavenou žltou tekutinou. Lekári a policajti čoskoro prišli na to, že niečo nie je v poriadku. Logicky nie je normálne, aby čerstvo odobraná vzorka bola studená.
V takýchto prípadoch zvykli dopravní policajti kontrolu opakovať, aj na tieto prípady ale ruský trh už zareagoval. Spolu s niekoľkými vzorkami moči začali obchodníci k zásielkam pridávať nahrievacie podložky, aby tekutina bez stôp alkoholu či drog pôsobila presvedčivejším dojmom.
Ruská polícia k tomu dodáva, že za priebeh kontroly nie je zodpovedná, teda že nemôže kontrolovať na celý proces „odberu“ vzorky. Maximálne môžu potom už len dohliadať na prácu lekárov, aby napríklad zo známosti či za úplatok vodičovi nepomáhali.
Polícia sa sťažuje, že lekárom sú vodiči podozriví z jazdy pod vplyvom alkoholu či drog častokrát ukradnutí, nedôsledne vyplňujú papiere a mnohí šoféri sa vďaka tomu vyhnú trestu. Úrady si s tým nevedia poradiť a právnici zdôrazňujú, že policajti nemajú právo nútiť podozrivých, aby naplnili nádobky priamo pred nimi či pred lekármi. Pritom by asi stačilo, aby bola krvná skúška uprednostnená pred vyšetrením moču.
Čo hovoria na falšovanie vzoriek ruské súdy? Aj k tomu už existujú prvé rozhodnutia. Oficiálne vodičovi hrozí pokuta 30 tisíc rubľov, teda v prepočte necelých 350 eur a k tomu zákaz šoférovania na dva roky.
zdroj: Depositphotos, Autonews