Prvé info o tom, že prejdeme na elektronické diaľničné známky sme priniesli uprostred februára 2013. Správa tvrdila, že do r2015 chce ministerstvo dopravy zaviesť elektronické diaľničné známky, ktoré by sa dali kúpiť cez internet, alebo zaslaním sms. Pre vodičov nepochybne dobré správy. Koniec otravným samolepkám a hľadaním, kde ju vlastne môžete kúpiť (keďže nezriedka ich bolo v januári na predajných miestach aj nedostatok). A nepochybne tu na vec tlačí aj druhý, dlho ututlávaný dôvod - predaj falošných diaľničných známok, ktorý sa na Slovensku rozmohol vo veľkom po roku 2011, kedy u nás zdražela ročná známka z 35 na 50 €. Ktosi objavil šikovný spôsob, ako občanom predávať "nové" drahšie známky za pôvodnú cenu. NDS a štát takto prichádzali o ohromné peniaze! Informácie o tom, že by sa tento prípad podvodu a okrádania podarilo došetriť nemám...
 

Po 30 mesiacoch príprav je tu ďalšia zmena a ďalší odklad. Po novom nebudeme posielať sms, ale pri návšteve čerpacej stanice nahlásime obsluhe potrebné údaje o aute, zaplatíme, údaje sú okamžite v systéme a my dostaneme bloček. Podobne ako to funguje v Maďarsku, kde diaľničnú známku týmto spôsobom kúpite aj priamo na hraniciach. Pribudne aj druhá a tretia možnosť. Napríklad si bloček o zaplatení poplatku za používanie diaľníc a rýchlostných komunikácií kúpime v automate na hraničnom prechode (riešenie pre turistov) alebo cez mobilnú aplikáciu, ktorá má na tento účel vzniknúť. Všetko super.

Na Slovensku 3x drahšie ako v Rakúsku

Zariadenia a kontrolóri na cestách potom len skontrolujú, či evidenčné číslo auta, ktoré prechádza je v databáze zaplatených, alebo nie. A za vybudovanie a 8r prevádzku tohto pohodlia pre vodičov štát plánuje zaplatiť 30,8 milióna eur bez DPH. Kým to nemáme s čím porovnať, ťažko sa k tejto cene vyjadrovať. No po zistení, že v 2x väčšom Rakúsku je cena za rovnaký komfort vodičom 3x nižšia je dôvod na podozrenie.
 

V čom je teda hlavný rozdiel?

Rakúsky model neráta s tým, že systém diaľničných známok bude spravovať súkromník, ale Asfinag (rakúska obdoba našej Národnej diaľničnej spoločnosti)Systém chcú nasadiť od r2018. „Investícia vo výške 12 miliónov eur bude pokrývať všetky náklady od vývoja až po zavedenie nového systému,“ opisuje hovorca Asfinagu Alex Holzedl. Faktom je, že náš a rakúsky systém sa budú v niečom líšiť. V Rakúsku si elektronické nálepky nebudete môcť kúpiť aj na čerpačkách, ako sa to plánuje u nás. To znamená, že na rozdiel od Rakúšanov u nás budeme musieť priniesť nové technológie na čerpačky, čo nie je zadarmo.

Prečo Rakúšania nezavedú predaj e-nálepiek aj na pumpy, ako to plánujeme my? „Vytvoriť možnosť zakúpiť si takzvanú video-nálepku na čerpacej stanici by bolo vzhľadom na naše ciele neefektívne. Myslíme si, že klientom poskytneme kompletný servis, ak na jednej strane ponúkneme overenú kúpu tradičných nálepiek, ale zároveň aj moderný elektronický systém ako dôsledok života, ktorého samozrejmou súčasťou sa stali rýchly internet, smatfóny, či online nákupy. Nám však systém ako u susedov nemôže byť dosť dobrý. Na Slovensku však máme peňazí na rozdávanie... A to ešte neviem, aký podiel si z prevádzkovania systému slovenský súkromník môže nechať. 

Odpoveď na otázku v nadpise jednou vetou: v Rakúsku sa o zvavedenie a prevádzku systému postará Asfinag, na Slovensku lukratívnu zakázku dostane niekto blízky niekomu...

Tak nám treba, keď sme sprostí!

Obchvat Bratislavy 2x drahší ako obchvat Viedne. Nepripomína vám to niečo? Ale zdá sa, že dostávame len to čo si zaslúžime, keď sme sprostí! Podľa včera zverejneného prieskumu najväčších aktuálnych problémov Slovenska sú na 2. mieste problémy s imigrantami! Chápete? U nás, vo vnútrozemí, kde ich prichádza zlomok a drivá väčšina tu ani nechce ostať! Za tento problém sa vyjadrilo takmer 40% opýtaných. Verili by ste tomu?! Ironické je, že do top 10 problémov Slovákov sa dostali aj problémy s Gréckom. Neviem ako vám, no mne ani jeden z týchto (nepochybne veľkých problémov tejto doby) ešte život nijako neovplyvnil. Človeku sa až točí hlava z toho ako je možné, že korupciu, na ktorú nepriamo upozorňuje aj tento článok, za problém považuje necelých 19% (miesto č.7) a biedne a nefunkčné súdnictvo, či školstvo sa medzi 10 najväčších problémov Slovákov ani nedostali.

Akým najväčším problémom podľa vás dnes čelí Slovensko?
Nezamestnanosť 43,1
Problémy s imigrantmi 39,7
Zdravotníctvo 28,8
Nízke dôchodky 27,5
Nízke mzdy 25,8
Zlé podmienky pre mladé rodiny 19,1
Korupcia 18,6
Problémy s Gréckom 18,6
Vysoké ceny 13,9
Rómovia 13,2
Kriminalita 11,2
Ukrajinská kríza 7,8
Slabá ochrana dôchodcov 7,1
Súdnictvo 7,1
Polícia 5,4
Slabá ochrana zamestnancov 4,4
Zlé cesty 4,4
Zlé školstvo 4,1
Domáce násilie 3,4
Zlá doprava 3,1
Nedostupnosť bývania 2,7
Vysoké dane a odvody 2,7
Veľa byrokracie 2,4
Zlé podmienky podnikateľov 2
Problémy s eurom 1,7
Iné 2,7
Neviem 6,8
*Súčet percent v tabuľke je vyšší ako 100, keďže respondenti mali možnosť viacerých odpovedí.