Spolky krajín ako EÚ majú tú výhodu, že Brusel môže pri rozhodovaní zohľadniť poznatky z jednej krajiny a následne sa rozhodnúť, či chce niektorú z regulácií rozšíriť aj na všetký ostatné členské štáty. V prípade výstražných trojuholníkov nastane v Španielsku zlomový moment až v roku 2026, odkedy bude nový oranžový maják povinnou výbavou - tak pre domáce, ako aj zahraničné autá v krajine.
Cestný bezpečnostný maják je zariadenie, ktoré v prípade nehody a problémov na ceste poskytuje 360-stupňové blikajúce núdzové svetlo a tým varuje ostatných vodičov. Keď je maják aktivovaný, nielenže vyžaruje blikajúce svetlo s vysokou intenzitou, ale zároveň vyšle núdzový signál na centrálu španielskeho ministertva dopravy. Odtiaľ upovedomia potrebné záchranné zložky.
Čo patrí do povinnej výbavy auta
Na svojej webovej stránke túto tému sumarizuje priamo ministerstvo dopravy: homologizovaný prenosný výstražný trojuholník zahŕňa povinná výbava, no tu sa zoznam len začína. Chýbať nesmie bezpečnostný odev, teda napríklad reflexná vesta. Musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča vozidla a má spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou.
Ďalším bodom na zozname je náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou. Povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Slovenské predpisy však v tomto prípade poznajú výnimky - takáto povinná výbava sa tak netýka napríklad vozidiel, ktoré sú vybavené možnosťou opravy bez demontáže poškodenej pneumatiky, ak sa takto umožní jej dočasné použitie.
Neopomenuteľnou súčasťou povinnej výbavy bude aj v roku 2024 lekárnička. Nepovieme nič nové, keď zdôrazníme, že obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Už od roku 2019 teda neplatia pôvodné pravidlá týkajúce sa exspirácie lekárničky.
A čo hasiaci prístroj či reťaze?
Ak máte snehové reťaze, vedzte, že povinnosť nosiť ich so sebou sa vzťahuje len na nákladné autá nad 12 ton pre aspoň jednu z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca.
Bežných osobákov sa netýka v povinnej forme ani hasiaci prístroj, no naopak autobusy či nákladné autá nad 3,5 tony ho nesmú opomenúť.
Povinnou výbavou na Slovensku naopak vôbec nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano, uzatvára ministerstvo dopravy SR.
Zdroj: mindop.sk