Zbytočná zmena, potrebné sú mnohé iné

Bez preháňania, Polícia SR sa zmieta už takmer dekádu v rôznych a zásadných problémoch. Verejnosť o nich vie lepšie 7 rokov, od dvojnásobnej vraždy zo začiatku roka 2018. Nie len, že sa mnohé kľúčové problémy dodnes rôznym vládam nepodarilo vyriešiť, v súčasnosti ich je ešte viac. Nový dizajn služobných áut je jedna z posledných vecí, ktoré radoví predstavitelia poriadku a zákona potrebujú, či ocenia.

Slovenská trikolóra po novom s čiernou?

Súčasné vedenie ministerstva vnútra a polície na jeseň 2024 avizovalo, že len dvojročný dizajn aplikovaný na nových autách polície podstúpi znova zmenu. Jeden z argumentov bola vraj potreba väčšieho odlíšenia áut slovenskej polície od policajných áut okolitých krajín, evidentne najmä od českých.

Nezanedbateľným, no verejne nekomunikovaným dôvodom mala byť zbytočná podobnosť s farbami ukrajinskej vlajky. Argumenty odborníkov o fakte, že ostrá žlto-zelená farba je jednou z najlepších pri zníženej viditeľnosti ostali bokom. Slovenská polícia vraj potrebovala novú a lepšiu identitu, postavenú na národnej trikolóre.

Preto je na novej verzii najviac zastúpená matná čierna a červenú treba doslova hľadať? Okrem toho, že nie je súčasťou národných farieb, čierna je nepraktická, na slnku bude povrch aj interiér služobných áut zbytočne prehrievať.

 

 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Čierna má budiť rešpekt. "Umelá inteligencia" má jasné odpovede:

V prírode rešpekt budia najmä kontrastné a výrazné farby, ktoré signalizujú nebezpečenstvo alebo dominanciu. Medzi najvýraznejšie patria:

1. Červená – Často spojená s nebezpečenstvom a varovaním. Mnoho jedovatých živočíchov (napr. niektoré druhy žiab, hadov a hmyzu) využíva červenú farbu ako výstrahu. Aj predátori ju môžu vnímať ako signál agresivity (napr. keď sa samce zvierat červenajú pri boji o teritórium).

2. Čierna a žltá kombinácia – Typická pre jedovaté živočíchy, ako sú osy, sršne či niektoré druhy žiab. Pruhovaná kombinácia signalizuje toxicitu alebo nebezpečenstvo.

3. Oranžová – Upozorňuje na nebezpečenstvo podobne ako červená. Napríklad mloky a niektoré druhy húb majú oranžovú farbu na signalizovanie toxicity.

4. Biela a čierna kombinácia – Pruhované vzory, ako napríklad u zebier alebo skunka, môžu signalizovať, že zviera je buď nebezpečné, alebo sa nechce dať ľahko chytiť (zebra v pohybe spôsobuje optickú ilúziu, ktorá mätie predátorov).

Žiadna z vyššie uvedených na novom dizajne nie je, alebo len okrajovo. Červenú treba hľadať a čierna bez bielej či žltej zaniká...

Prebehlo testovanie viditeľnosti? Čo autorské práva?

Na Slovensku máme viacero skúšobných ústavov, ktoré dokážu testovať viditeľnosť pri rôznych svetelných podmienkach, či už na stojacom, alebo vozidle v pohybe. Vrátane viditeľnosti pre vodiča, ktorý sa na policajne vozidlo pozerá z iného uhla, či už priamo, alebo v spätnom zrkadle. To znemená, že je potrebný  test viditeľnosti z nízkeho auta, auta strednej výšky, z autobusu alebo kamiónu. Daný dizajn a farby, plochy a použitý materiál by mali mať aspoň dobré ak nie veľmi dobre výsledky. Testoval to niekto? Alebo si dizajn len nakreslili v počítači?

Je nutné nezabudnúť na autorské pravá dizajnu. Všetky práva na dizajn by malo vlastniť ministerstvo vnútra, aby v budúcnosti nevznikli spory a finančné nároky nejakej tretej strany, ako sa už stalo...

Nezameniteľnosť s policajnými autami iných štátov?

Jeden z argumentov poverenej prezidentky policajného zboru Jany Maškarovej je: „Aby sme nemali vozidlá, ktoré sú naozaj v rýchlych momentoch zameniteľné s inými služobnými motorovými vozidlami zahraničných polícií,“ uviedla. 

Služobné policajné autá slovenskej polície sú určené takmer výhradne pre rajón nášho štátu. To isté platí pre policajné autá okolitých štátov. K nechcenej zámene fakticky nemôže dochádzať, keďže autá okolitých krajín, rovnako ako tie slovenské, nemajú za hranicami jurisdikciu. Tých pár slovenských policajných áut, ktoré sú každoročne počas letných prázdnin odvelené do Chorvátska snáď nebudeme považovať za argument. Nehovoriac o tom, že vodič má mať rešpekt a zvýšiť pozornosť pri každom riadne označenom policajnom aute, bez ohľadu na jeho štátnu príslušnosť

Odlíšenie policajných áut si vyžadujú sociálne siete?

Policajt musí počas výkonu zásahu zniesť nahrávanie. Internet je plný rôznych krátkych videí pozitívnych no aj negatívne vnímaných zásahov polície. Z krátkych videí je niekedy zložité určiť z ktorej krajiny daný zásah či situácia pochádzajú. Nová grafická identita áut slovenskej polície už bude v tomto kontexte ľahšie odlíšiteľná. No snáď len cez deň...

Nezameniteľnosť s policajnými vozidlami iných štátov má význam najmä pri videách na internete, kedy neférové konanie polície môže byť vyhodnotené ako konanie polície na Slovensku.

Kým však dôjde k "prezlečeniu" všetkých áut to jednej rovnošaty prejdú celé roky. Ministerstvo totiž neplánuje hormadnú zmenu dizajnov súčasných nových policajných áut. Ako presne sa naloží s pôvodnými bielo-zelenými autami, ktoré sú v službách polície už veľmi dlho má minister oznámiť čoskoro. Jedna z reálne potrebných možností je ich postupné vyraďovanie... Faktom však je, že aktuálne bude mať Slovensko už tretí zásadne odlišný dizajn a ukazuje sa, že po dlhodobo používanom bielo-zelenom tie novšie verejnosť skôr neschvaľuje, alebo dokonca prehliada. Aj tu malo platiť staré no múdre - nemeň čo netreba a čo funguje.

AKO HODNOTÍTE NOVÝ DIZAJN POLICAJNÝCH ÁUT?
  • V poriadku a vyhovuje ( 14% )

     

  • Akceptovateľný ( 3% )

     

  • Nevkusný a nepraktický ( 83% )

     

Odpovedalo 465 ľudí