Indická vláda si dala za cieľ dosiahnuť primiešanie etanolu vo fosílnom palive na úrovni 20 %, a to najneskôr do rokov 2025 až 2026.
S oficiálnym spustením maloobchodnej distribúcie paliva E20, teda zmesi 20 % etanolu a 80 % benzínu, sa druhá najľudnatejšia krajina na svete posúva k cieľu zníženia emisií na nulu do roku 2070, komentuje Združenie pre výrobu a využitie biopalív.
S predajom nového paliva začali v Indii na 84 čerpačkách naprieč krajinou. Čo E20ka Indom vlastne prinesie?
V prvom rade zníženie závislosti na fosílnych palivách - touto formou sa nahradí 86 miliónov barelov benzínu. India dosiahne očakávanú úsporu emisií CO2 na úrovni 10 miliónov ton.
Dôležitým argumentom je podpora poľnohospodárskemu priemyslu. Pre zaujímavosť, indický program miešania etanolu zahŕňa obstarávanie etanolu vyrobeného priamo z melasy, šťavy z cukrovej trstiny a poškodených obilnín, vysvetľujú slovenskí biopalivári.
Pribúdajú vhodné autá
Iniciatívy sa chopil aj tamojší automobilový priemysel. Prináša na trh technológie a vozidlá, ktoré sú v súlade s príslušnými palivovými normami.
Tata Motors predstavil radu osobných vozidiel Bharat Stage 6 Phase II, ktoré majú motory vyhovujúce norme E20.
Nový automobil Hyundai Motor India Grand i10 NIOS tiež ponúka motor pripravený na palivo E20. Automobilka tiež aktualizovala svoje SUV strednej triedy Creta o verziu s benzínovým motorom, ktorá je po novom takisto kompatibilná s E20.
Združenie pre výrobu a využitie biopalív avizuje, že nové vozidlá, ktoré jazdia s vyššími BIO prímesami, sa objavujú prakticky naprieč celým svetom vrátane Latinskej Ameriky či krajín EÚ.
Čo sa týka Slovenska, dnes bežne dostupný benzín E10 má nahradiť nové palivo E15. Vláda v minulom roku totiž schválila ešte vyšší podiel biozložky v benzíne.
Slovenskí motoristi sa tak s istotou musia pripraviť na používanie benzínu, v ktorom narastie podiel povinnej biozložky z terajších 8,2 % minimálne na 11,4 % jeho energetickej hodnoty. Stať sa tak musí najneskôr do roku 2030. Nové spaľovacie motory by si s tým mali poradiť, staršie budú mať smolu.
Zdroj: Všetko o biopalivách / foto: cz.depositphotos.com