Tern AI vyvinul systém nazvaný Intelligent Derived Positioning System (IDPS), ktorý dokáže určiť polohu vozidla na základe údajov zo senzorov, digitálnych máp a environmentálnych podmienok. Na rozdiel od tradičných systémov využívajúcich GPS, ktoré spoliehajú na signály zo satelitov vo vzdialenosti 12 000 míľ nad zemou, IDPS pracuje priamo s dátami z akcelerometrov, gyroskopov a ďalších senzorov už integrovaných vo vozidlách. Táto technológia je schopná presne určiť polohu aj v miestach, kde GPS zlyháva – napríklad v tuneloch, podzemných garážach či horských oblastiach.
Výhody oproti GPS
IDPS prináša niekoľko zásadných výhod, ako je napríklad odolnosť voči rušeniu. Na rozdiel od GPS je systém voči nemu imúnny, takzvaný spoofing signálu potenciálnych útočníkov mu skrátka neublíži.
Systém má veľmi slušnú presnosť na úrovni dĺžky malého vozidla (3,5 metra). IDPS je softvérové riešenie, ktoré využíva existujúce senzory vo vozidlách. To znamená nízke náklady na implementáciu. V prostredí s vysokými budovami, kde GPS často stráca signál, IDPS dokázal prekonať tradičné systémy.
Komerčné využitie
Systém IDPS by mohol mať veľmi široké komerčné využitie. Automobilky ho môžu integrovať do infotainmentu, čím by minimalizovali závislosť na aplikáciách tretích strán, ako je CarPlay či Android Auto. Navyše umožňuje efektívnejšie sledovanie inventára v predajniach áut, lokalizáciu ukradnutých vozidiel či optimalizáciu testovacích jázd.
Potencionálne slabé stránky
Aj keď by novinka od Tern AI mohla spůsobiť revolúciu v navigovaní, má svoje potencionálne slabé stránky. Lokalizácia by mala byť veľmi presná, ale je závislá na kvalite digitálnych máp, ktoré musia byť aktuálne a detailné, inak môže dôjsť k chybám. Navyše, pri tzv. Cold start latency môže systém potrebovať viac času na inicializáciu polohy, čo môže byť problém v meniacom sa prostredí. Existuje tiež riziko nesprávneho párovania senzorových údajov s mapami, čo môže viesť k nepresnostiam. Takže je to presný opak toho, na čom si Tern AI zakladá.
Okrem toho sa otvára otázka ochrany súkromia. Systém neustále sleduje polohu vozidla, čo môže vyvolávať obavy z narušenia osobného súkromia a neustáleho monitorovania. V európskom kontexte by mohli byť otázky ochrany údajov ešte zásadnejšie vzhľadom na prísne regulácie GDPR. Napriek týmto výzvam však Tern AI pracuje na zlepšení a ich technológia má potenciál stať sa spoľahlivou alternatívou k GPS.
Európa ako ďalší krok?
Tern AI už získal investície vo výške 4,4 milióna dolárov a jeho nová technológia sa rýchlo posúva z konceptu do komerčnej reality. Ako rastie geopolitické napätie a zvyšujú sa tiež hrozby namierené proti satelitnej infraštruktúre, riešenie od Tern AI ukazuje, že niekedy je najlepšie držať sa pri zemi – doslova.