Kedysi boli majstri považovaní za bohov, ktorí dokážu vyrobiť hocičo
Toyota sa vracia k starým spôsobom výroby. Chcú, aby zamestnanci perfektne ovládali stroje a vyrábali lepšie komponenty ako doteraz.
Ich myšlienka spočíva v tom, že ak zamestnanci budú rozumieť výrobe komponentov, dokážu vyrobiť lepšie stroje. Kawai hovorí: „Ak chcete perfektne ovládať stroj, musíte mať vedomosti a zručnosti, aby ste dokázali stroj učiť.“ Skúsenosti, ktoré zamestnanci nadobudnú, budú viesť k skráteniu výroby (v jednom prípade až o 96% kratšej výrobe) a produkcii lepších dielov, či menšiemu odpadu.
Ak budú zamestanci rozumieť procesu výroby, dokážu problémy riešiť sami
Robotníkom dajú čas, aby sa učili. Potom dokážu problémy riešiť a nie ako doteraz, len vkladať diely do stroja a zavolať niekoho na pomoc, ak sa stroj pokazí. Kawaiova iniciatíva je podobná tej v Operations Management Consulting divízii Toyoty, kde noví manažéri dostanú čas na dokončenie projektu, ale neposkytnú im žiadnu pomoc. Všetko sa musia naučiť sami. Automobilka to nevníma ako krok späť v snahe vyrábať viac ako 10 miliónov áut ročne. Chcú sa uistiť, že neobetujú kvalitu výroby. Kawai hovorí: „Musíme byť stabilnejší a vrátiť sa na začiatok.“
Zdroj: autoblog.com