Poznávacie značky od auta ako nástroj pre zločincov
Podľa polície v Osnabrücku dochádza k odcudzeniu značiek v nižších trojciferných počtoch ročne. Vzhľadom na približne 380 000 registrovaných vozidiel v regióne sa to môže zdať ako zanedbateľné číslo. Niektoré prípady môžu byť navyše spôsobené obyčajnou stratou. Polícia však varuje, že ukradnuté značky sa často využívajú na páchanie ďalších trestných činov. Takéto riziko sa týka aj Slovenska a áut u nás doma.
Zlodeji používajú kradnuté tabuľky EČV na zakrytie identity vozidla, čím sťažujú jeho vystopovanie. To je obzvlášť "užitočné" pri trestných činoch, ako sú vlámania, lúpeže či krádeže vozidiel. Značky môžu byť tiež použité na obchádzanie technických a emisných kontrol kontrol.
Ako pripevniť ŠPZ?
Kradnuté značky sa následne objavujú aj v prípadoch, ktoré riešia súdy. Napríklad skupiny páchateľov z Holandska, ktoré vykrádali bankomaty v Nemecku, si na cestu k miestu činu kradli nemecké poznávacie značky.
Ako sa brániť proti takejto krádeži? Polícia odporúča majiteľom vozidiel, aby svoje poznávacie značky čo najlepšie zabezpečili a zvolili také držiaky, ktoré čo najviac sťažujú demontáž. Jednoduchým, ale často efektívnym riešením býva pre niektorých pevné priskrutkovanie značiek. Značky však nesmiete žiadnym spôsobom znehodnotiť, ani nimi nevhodným spôsobom manipulovať - plus platí, že tabuľky EČV sú majetkom štátu, takže ide skôr o neoficiálne riešenie na vlastné riziko.
Ak sa stanete obeťou krádeže ŠPZ, je dôležité okamžite kontaktovať políciu a nahlásiť stratu. Rýchla reakcia môže pomôcť pri predchádzaní ďalším trestným činom a zvýšiť šancu na dolapenie páchateľov.
Zdroj: merkur.de