Podľa prieskumu AAA (the American Automobile Association) až 27 % Američanov píše správy počas šoférovania. Pritom 84 % z nich tvrdí, že takéto správanie je neakceptovateľné. Písanie správ počas jazdy je nebezpečné, rozptyľuje a zvyšuje šancu dopravnej nehody. Ľudia vedia, že by nemali počas jazdy písať správy. Avšak správajú sa tak, že ich sa to netýka. Oni predsa nehavarujú, im sa nemôže nič stať! Pritom až 1/3 účastníkov prieskumu má blízkeho rodinného príslušníka, ktorí zažil ťažkú dopravnú nehodu. Dokonca ani osobná skúsenosť s dopravnou kolíziou nezmení naše správanie na cestách. Každý piaty účastník prieskumu zažil vážnu dopravnú nehodu. Napriek tomu, ale väčšina z nás svoje zlozvyky za volantom nemení ani po život ohrozujúcich situáciách.
Takmer polovica (46%) používateľov hands-free si myslí, že telefonovanie ich počas jazdy vôbec nerozptyľuje. Rôzne výskumy pritom dokazujú opak. Telefonovanie zamestnáva časť mozgu a zhoršuje kognitívne funkcie.
Niektoré zistenia amerického prieskumu sú zarážajúce. Napríklad až 36% respondentov potvrdilo, že za posledný mesiac prešli na červenú na semaforoch. 44% účastníkov zase priznalo, že prekračujú rýchlosť v obývaných častiach o viac než 16 km/h. Pritom až 65% z nich tvrdí, že to je absolútne neprípustné a nebezpečné. Takže, vodiči v podstate tvrdia: „Áno je to nebezpečné, ale mňa sa to netýka, iba ostatných...“
Opäť to potvrdzujú ďalšie čísla. Tie hovoria o tom, že 27% vodičov jazdí s pocitom únavy. Únava pritom zhoršuje naše reakcie podobne ako alkohol. Napriek tomu 81% účastníkov prieskumu tvrdí, že jazdiť unavený je to absolútne neakceptovateľné.
Vodiči nemenia svoje zlozvyky ani po autonehode.
A ako je to s telefonovaním počas jazdy? Až 2/3 respondentov používa mobilný telefón počas jazdy. V prieskume ďalej vyjadrili svoj názor na hands-free systém. Dvaja z troch zúčastnených si myslia, že používanie hands-free je akceptovateľné. Takmer polovica (46%) používateľov hands-free si myslí, že telefonovanie ich počas jazdy vôbec nerozptyľuje. Rôzne výskumy pritom dokazujú opak. Telefonovanie zamestnáva časť mozgu a zhoršuje kognitívne funkcie.
„Mnoho vodičov stále nechápe nebezpečenstvá spojené s používaním hands-free.“ tvrdí Kissinger, prezident a CEO AAA. Podľa Kissingera sa môže každý z nás rozhodnúť pre vyššiu bezpečnosť, tým že nebude v aute vôbec telefonovať.
V roku 2013 zomrelo na cestách v USA 32 719 ľudí. Väčšine týchto nehôd mohli vodiči zabrániť. Mnoho Američanov si napriek tomu stále myslí, že im sa taká nehoda nemôže stať. Štatistický prieskum je síce z USA, ale správanie vodičov u nás sa významné líšiť nebude.
A čo vy? Priznáte sa k vašim zlozvykom?
Zdroj: autoblog, newsroom.aaa