Výrobcovia hlasovo ovládaných technológií s touto štúdiou nesúhlasia.

Do výbavy áut sa postupne dostáva hlasové ovládanie informačno-zábavných centier vozidiel, ktoré dokážu vďaka hlasovým povelom odpísať na smsku alebo napísať email. Ovládanie prebieha výlučne hlasom. Obe ruky môžete mať stále na volante. No aj napriek tomu sa zdá, že tento systém je nebezpečný.

 

Podľa americkej štúdie to vyzerá tak, že vydávanie hlasových povelov vodiča rozptyľuje do takej miery, že systém je doslova nebezpečný. "V porovnaní s inými sledovaných činnosťami, sme zistili, že ovládanie hlasových systémov bolo najviac rušivé," uviedli vedci, ktorí sa podieľali na výskume. "Svedčí to o tom, že využívanie týchto systémov môže mať fatálne dôsledky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú bezpečnosť premávky."

 

Zadávanie hlasových príkazov je podľa štúdie natoľko komplikované, že odoberá vodičov o potrebnú dávku sústredenia. Americká neziskovka tvrdí, že bezpečnejšie je obyčajné telefonovanie.

Čo je počas šoférovania bezpečnejšie? Telefonovať, písať smsku alebo zadávať hlasové príkazy?

Na túto tému existuje niekoľko ďalších prieskumov, ktoré prinášajú protichodné výsledky. Americká agentúra National Highway Traffic Safety Administration pred časom priniesla zistenie, podľa ktorého štandardné telefonovanie bezpečnejšie ako používanie hands-free doplnkov.

 

Hlasové zadávanie textu do sms správy alebo emailu môže byť rušivé do takej miery, akú dôležitosť danej správe prikladáme. Vodiča môže dokonca rozptyľovať aj dôležitý rozhovor so spolujazdcom. Takéto udalosti sa však nedajú predvídať ani regulovať právnymi normami a preto sa musí rozhodnúť každý sám, či chce počas šoférovania posielať dôležitý email.

 

Zdroj: autoblog.com, aaafoundation.org

Prečítajte si aj:  Až 96% Slovákov alkohol za volantom netoleruje!