Meno 4C označuje použitie 4 valca. Max. výkon konceptu je 147 kW (200 k). Ten v prípade výroby snáď nebude finálny, alebo teda jediný možný... :)
Vnútri je 4C vybavená len tým nevyhnutným

Vnútri je 4C vybavená len tým nevyhnutným

Nechápte ma zle, poznám špičkové športové verzie AR. Napríklad všetky verzie GTA z ostatných 10. rokov. Ale verím, že chápete, že alfa potrebovala v sortimente skutočne športové kupé/roadster nie len tvarom, alebo len výkonom, ale oboma parametrami. Zdá sa, že 4C by to po desaťročiach mohla zmeniť. Alebo teda po rokoch, lebo typ GT bol prakticky tým autom, po ktorom tu volám. Keby len mala pohon vzadu...

Typ 4C je celkom iná liga. Sám výrobca auto označuje ako kompaktný supercar. A podľa mňa má pravdu. 4C má byť vyslovene o jazdnom zážitku, dynamike, akcelerácii, talianskom štýle, technickej prepracovanosti a hlavne ľahkosti! Nový koncept vracia alfu presne tam, kde mala roky byť. Dvojmiestny, cca 4 metrový športiak s pohonom zadných kolies a výkonným motorom prakticky uprostred. Vôbec, vôbec mi nevadí, že je prepĺňaný a nie je to ostrá atmosféra. Osobná skúsenosť s modelom 159 TBi s týmto motorom mi dáva pokoj v duši. Motor samotný je naozaj veľmi v poriadku. Tiež mi vôbec nevadí, že toto nie je originál Alfa, ale KTM CrossBow s krásnou karosériou. Len ju, prosím, začnite robiť.

Alfa Romeo 4C je totiž viac než koncept. Máme prísľub, že budúci rok bude v predaji sériová verzia. Ale pri súčasnom boji VW a FIAT o Alfu, no nechcem kuvikať. Športiak má so superskvelou a superkrásnou 8C Competizione a Spider spoločného celkom dosť. Okrem inšpirácie v tvaroch, zadného pohonu je to aj rozsiahle použitie hliníka a karbónu. Koncept navyše dostal viaceré prvky aktuálnej technológie. Spomínaný skvelý priamovstrekový motor 1750 TBi, ktorý má dvojité variabilné časovanie ventilov a revolučný systém vyplachovania, ktorý minimalizuje turbodieru. Okrem toho tiež úplne novú Alfa TCT - dvojspojkovú prevodovku len pred pár mesiacmi predstavenú v type MiTo a čoskoro v ponuke aj v Giuliette. Samozrejme, Alfa DNA ovládač charakteru auta.

Jednoducho kára, ktorá nie len tvarom a technikou, ale najmä schopnosťami na ceste doslova kričí alfa romeo. Keďže schopnosti KTMka sú nám mnohým dobre známe, 4C nebude v oblasti dynamiky, rýchlosti a schopnosti odolať priečnemu zrýchleniu vďaka malej váhe a nezávislému pruženiu žiadna padavka. Maximálka je rovných 250 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne pod 5 sekúnd.

Základný rám dopĺňajú pomocné rámy deformačných zón vpredu a vzadu z hliníka a krásna karoséria vyrobená z uhlíkových vlákien. Dvojmiestny športiak vraj pohotovostnou hmotnosťou neprekročí 850 kg. Okrem toho má vraj mimoriadne nízko ťažisko a rozloženie váhy v pomere p/z 40/60 %. Všetko samé skvelé správy.

Alfa Romeo 4C ma mimoriadne zdatne prepracované pruženie. V podaní Alfy je to hneď dvojnásobne zaujímavá správa, keďže podvozkovo sú tieto mašiny podstatne ďalej než konkurencia aj v prípade bežných sérioviek. Keď teda v parametroch čítam, že vpredu je použitá lichobežníková náprava a vzadu McPherson, je mi jasné, že jazdné vlastnosti sú naozaj výnimočné, presne ako má KTM X-Bow. Ba možno aj lepšie, kvôli nižšej hmotnosti... :) Nuž, treba ešte vyčkať zhruba ten rok a potom budeme múdrejší.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov