Predok 1M vyzerá naozaj strašidelne dobre :)
Toto označenie ostáva posvätné a nedotknuteľné pre vôbec prvé BMW M. Iste viete, že sa jedná o ostrý superšport s motorom uprostred zo 70. rokov pri ktorom celé oddelenie Motorsport GmbH vzniklo. Dnes je BMW M1 mimoriadne vzácny zberateľský kúsok. Sériových cestných modelov BMW vyrobilo len 454 kusov a jeho ceny dnes začínajú nad 180 000 Euro a nižšie už nebudú...
Ale vráťme sa k novinke 1 M Coupé. Nový model, ktorý v histórii BMW M otvára celkom novú kapitolu vznikol len za necelý rok. To je ohromne krátky čas. Reálny je len preto, že krem novej karosérie bolo pre toto auto všetko ostatné hotové. Veci pre funkčný celok bolo treba len spoločne doladiť.
O čom to hovorím sa dozviete nie len z nášho videa, ale aj z textu.
Na postavenie 1 M coupé použili v BMW Motorsport GmbH dostupné hotové diely. Radový prepĺňaný trojliter s priamym vstrekovaním paliva, variabilným časovaním ventilov double Vanos, variabilným zdvihom Valvetronic a dvoma turbami pochádza z modelu Z4 35is.
Presne tak. Motor 1M spolu s prevodovkou pochádzajú z roadstera o ktorom sa pred časom dúfalo, že bude novým Z4 M. Nápravy zas pochádzajú z aktuálneho M3 Coupé. Tieto prvky aplikovali do karosérie 1 Coupé a základ najmenšieho emka bol na svete. Do celého procesu vstúpili, samozrejme, finačné limity. Aby bola 1 M predajná a mala šance na úspech, v BMW si narátali, že predajná cena nesmie byť vyššia o viac než 10 000 Euro nad modelom 135i Coupé. Podarilo sa.
BMW chce s týmto autom osloviť najmä mladších vodičov, ktorí majú šance dať za auto na drevo cca 50 000 Euro a dokážu oceniť výnimočné jazdné vlastnosti modelu M. Cena 1 M Coupé je pre Slovensko presne o desaťtisíc vyššia od 135i, teda 50 900 €.
Rozšírenie blatníkov BMW 1M je naživo ešte efektnejšie
Maximálny výkon 250 kW (340 k) tesne pod 6 000 ot a 450 Nm v rozsahu až 3 000 ot (od 1 500 do 4 500 ot) a vlastne celá charakteristika motora sú bez zmeny prebraté zo Z4 35is. Odporcovia turbomotorov, ktorých má medzi značkami najviac asi práve BMW pre svoje dlhoročné odhodlanie robiť ostré atmosféry si môžu dať pohov. Motor totiž má dve drobné turbá, ktoré majú ohromne malú zotrvačnosť a na pridanie plynu reagujú veľmi rýchlo.
Tento motor má to najlepšie z oboch svetov. Má rýchlu odozvu na plyn, ľahko a rýchlo ide do otáčok. V prvej polovici otáčok jeho sile výdatne pomáha prepĺňanie, v druhej už sľape takmer ako ostrá atmosféra. Okrem toho elektronika disponuje funkciou overboost, ktorá pri plnom zošliapnutí plynu na moment ponúkne zvýšeným prepĺňacím pretlakom a väčšou vstrekovanou dávkou paliva dokonca 500 Nm.
Kupé dokáže položiť stovku za 4,9 s, dvestovku za 17,3 s a BMW tvrdí, že v priemere dokáže jazdiť pod 10 l na sto km. Navyše, auto je od výrobcu pripravené zvládať extrémne zaťaženie jazdy na okruhu a zároveň rôznorodé denné použitie v premávke. Preto má 1M napríklad extra chladič motora, ktorý výrazne zlepšuje schopnosť agregátu uchladiť sa pri dlhodobejšej nakladačke.
Na pohon, našťastie, slúži ešte biturbo motor s piezoelektrickými vstrekovačmi
Rozmermi s dĺžkou 4380 a výškou 1420 mm je 1 M coupé najkrajtšie a najnižšie eMko v ponuke. To je celkom logické. Zaujímavý je fakt, že je až o 55 mm širšie než 135i. To, čo sa na pohľad zdá ako splnenie aj tých najtajnejších želaní priaznivcov širokých športiakov bola nevyhnutnosť. Extrémne rozšírenie nie je roztopašou chalanov z M GmbH, ale potrebou
vynútenou širokými nápravami z M3.
Aerodynamickou novinkou sú tzv. vzduchové clony, na sériovom BMW použité po prvýkrát. Vzduch z prednej časti prúdi cez dve úzke štrbiny na krajoch nárazníka do priestoru blatníka. Tu vyúsťuje pred kolesami tak, že vytvára clonu, ktorá dotvára celok prúdenia vzduchu okolo auta a znižuje turbulencie ktoré normálne vznikajú od rotácie predných kolies. Clona tak znižuje koeficient odporu vzduchu auta. Samotné kolesá si tiež zaslúžia pozornosť. Mať totiž na aute segmentu C, teda po starom v nižšej strednej triede sériovo disky s priemerom 19 palcov iste nie je bežná vec.
Iste vás bude zaujímať aj pohotovostná hmotnosť. Váha tohto svalnáča je bez 5 kg rovných 1,5 tony. Najmenšie eMko je sériovo vybavené samozáverným diferenciálom s variabilnou svorňosťou až do úplného uzamknutia na 100%. Variabilita vychádza z rozdielu otáčok vnútorného a vonkajšieho kolesa. Auto je vybavené hydraulickým posilňovačom klasického hrebeňového riadenia.
Na podporu vodičovi sú na palube sériovo k dispozícii viaceré el. systémy združené pod skratkou DSC (Dynamic Stability Control). Tento balík obsahuje ABS, protiprekĺzovú kontrolu ASC, dynamické ovládanie brzdého účinku DBC (Dynamic Brake Control) s podporou rozbiehania do kopca, rozdelenie brzdného účinku v zákrute CBC (Cornering Brake Control), funkciu proti vädnutiu bŕzd a funkciu vysušovania bŕzd za dažďa pre ich okamžitý nábeh. Dodatkom k týmto štandardným funkciám známym z väčšiny nových BMW je pridaná funkcia M Dynamic Mode (MDM) ktorú vodič aktivuje gombíkom na volante.
M mode posúva úroveň zásahu stabilizácie a umožňuje jazdiť kontrolovaným šmykom - powerslide. Nuž a samozrejme, stále je tu ešte možnosť vypnúť elektroniku s výnimkou ABS úplne a užívať si neviazanej zábavy na úkor drania pneumatík... :)