cct
24.09.22 18:40
D
@JanoNrJe taký vtip, že profesor fyziky v prednáške povie, že za 32 miliárd rokov zem zanikne, pretože naše Slnko sa zmení na červeného obra a bude zasahovať až po našu obežnú dráhu. Jeden poslucháč vstane a spýta sa: "Koľko rokov ste vraveli?", profesor odpovie: "32 miliárd" a poslucháč povie: "Uf, to mi odľahlo, ja som počul 32 miliónov".
Tiež veľmi podobne, ako v tomto vtipe, mi vkladáš do úst to, čo som nepovedal. Nikto tu a ani inde netvrdil, že elektromobilmi odvrátime klimatickú katastrofu. Elektromobilmi iba zmiernime produkciu CO2, ale budú potrebné aj iné kroky. Elekromobilmi znížime aj produkciu iných látok, ktoré nesúvisia s klimatickou zmenou, ale škodia zdraviu. Toto sú dva oddelené vplyvy, čo si často ľudia neuvedomujú.
Napísal si, že si starý oný a tiež si napísal, že nerozumieš mysleniu tých, čo chcú znižovanie emisii. Možno to spolu súvisí, lebo starí a starší ľudia si často vravia "po nás potopa". S vedomím, že ich koniec sa blíži im už nezáleží na tom, ako bude vyzerať svet po ich smrti. Skutočnou a pravou príčinou je ich ateizmus, ktorý prevzal nadvládu približne v období, keď začala francúzska revolúcia. Netrúfnem si povedať, kedy prišla vedecká revolúcia, lebo pre mňa je ten moment v starostlivom a systematickom zbieraní údajov, ktoré urobil Tycho (de) Brahe. Johannes Kepler vyhodnotil práve tie Brahove údaje a z nich prišiel na zákonitosť pohybu nebeských telies. To, že Isaac Newton z predtým získaných pokusov vyvodil pohybové zákony bola už takmer nevyhnutnosť. Ak by to neurobil Newton, bol by to spravil niekto iný, lebo to už bolo na spadnutie. Ale to som len chcel povedať, že rozvoj vedy bol predpokladom priemyselnej revolúcie, kedy sa rozmohlo využívanie sily parných strojov, následne ťažba uhlia a zvýšená produkcia CO2. Už vtedy (1863) írsky vedec John Tyndall upozornil, že zmeny koncentrácie CO2 môžu viesť k zmenám klímy. Pojem Skleníkový efekt použil prvý krát ešte skôr Jean-Baptiste Fourier. Niekto možno už počul o fouriérovej transformácii. Týmto som len chcel povedať, že o vplyve CO2 na klímu sme vedeli už dávno a nie je to nič prekvapujúce a požiadavka na zníženie produkcie CO2 tiež nie je neočakávaná, bola vyslovená už dosť dávno na to, aby sme sa mohli pripraviť. Ak si naozaj starší človek, potom si podobne, ako ja môžeš pamätať, že na lúke, na ktorej sme sa ako deti sánkovali, už niekoľko rokov nebolo ani trochu snehu. V roku 1977 vo vedeckom časopise Science sme boli jasne upozornení, že klimatická zmena je jasná, pozorovateľná a merateľná a tiež bol preukázaný jasný súvis s produkciou CO2 z fosílnych palív. V roku 1979 bol na podnet OSN založený Svetový klimatický program. V roku 1997 Bol svetový summit v Rio de Janeiro, v roku 1997 bol prijatý Kjótsky protokol. Teda na prípravu a realizáciu opatrení bolo dosť času. Teraz sa už nemôžeme vyhovárať, že to je príliš rýchle a tlačené zhora a potrebujeme na to viac času. Viac času sme už mali a teraz už je premárnený a musíme konať rýchlo. To že máme už iba 8 rokov som prevzal od Gréty, ktorá to vyslovila v roku 2019. Vtedy sa vyslovila, že máme už iba 11 rokov, teda dnes to bude už iba 8 rokov. Ona si to tiež nevycucala z prsta, ale zo správy IPCC. Takže toto sú fakty.
Prečo mi vypisuješ, že Nemecko vyrába elektrinu z uhlia, že chválime Čínu (mimochodom ja ju nechválim a ostatní asi tiež nejako veľmi nie iba sem tam niekto spomenie, že sú tam autá lacnejšie). Ďalej mi vypisuješ, akými spôsobmi sa dopravuje uhlie z Afriky d Európy. Veď ja toto všetko neschvaľujem a ani neorganizujem. Áno vojna zmenila situáciu v zásobovaní energiami, ale keby sme aspoň sčasti robili opatrenia na ochranu klímy a budovali si ekologické energetické zdroje, teraz sme mohli mať problémy s energiou polovičné. Ešte k tej vojne, veď to nebolo tak, že sa Putin jedného rána zobudil a začal vojnu. Jej zárodky siahajú najmenej do roku 2014, ale dá sa hovoriť, že ešte ďalej do minulosti. Je to tiež o tom, ako zodpovedne sme si volili politikov, lebo každý môže aspoň malým dielom ovplyvniť dianie. A my si zvolíme psychicky chorého Matoviča, ktorý pre ochranu klímy neurobí absolútne nič. Toto je naša zodpovednosť a pre toto budeme teraz zberať plody tohto nášho rozhodnutia. Blížia sa ďalšie voľby, tak sa rozhodnime, komu dáme hlas, či tým, ktorí chcú dodržať naše klimatické záväzky, alebo tým, ktorí budú populisticky zosmiešňovať elektromobilitu. Tá druhá cesta je taká lacná, lebo ich to stojí iba trochu prázdnych rečí. My sa zhodujeme v tom, že politici robia pokrytecké kroky, ale ak kritizuješ Nemecko, tak tam urobili aspoň niečo, kdežto my tu na Slovensku úplne nič. Tak teda urobme to referendum, nech sa vyfarbíme. A nezabúdaj pri ňom, že nám zostáva už iba 8 rokov. V čase konania referenda by to mohlo byť cca 7 rokov, v čase konania volieb, ak budú v riadnom termíne už iba 6 rokov. Aby si ma o 8 rokov (ak sa dožijeme) nechytal za slovo. O tých 8 rokov ešte nevymrie celé ľudstvo, iba zmeny sa dostanú do bodu, kedy ich už nebude možné zvrátiť ani opatreniami, ktoré sme mohli urobiť doteraz. Potom si už budeme môcť iba stavať bunkre a kupovať jednosmerné letenky na Mars od Elona Muska.
Odpovedať