Iba 6% osobných áut má mať v roku 2040 elektrický pohon alebo hybridné pohonné ústrojenstvo. V prípade nákladných áut to má byť 5,3%.
Vízia OPECu je k alternatívnym zdrojom energie dosť negatívna, nemôžme sa nad tým ale pozastavovať. Kartel OPEC vyváža ropu a nie elektrickú energiu! Okrem toho, nízke ceny ropy, za ktorými stojí najmä OPEC, momentálne nemotivujú ľudí k nákupu elektromobilu.
Kartel však nepočíta s tým, že v oblasti elektrických vozidiel dôjde k revolučnému objavu v batériách. Batérie sú najväčším problémom elektromobilov spolu s malou dobíjacou infraštruktúrou, aj keď veci sa pomaly lepšia. Aj OPEC počíta s narastaním kapacity batérií a znížením cien o 30-50% v najbližších troch dekádach.
Porastie dopyt po rope?
Napriek tomu sa podľa kartelu nedostanú autá s alternatívnym pohonom na výslnie. Iba 6% osobných áut má mať v roku 2040 elektrické alebo hybridné pohonné ústrojenstvo. V prípade nákladných áut to má byť 5,3%. OPEC však počíta s rastúcim dopytom po rope. Dnes je spotreba čierneho zlata na úrovni 96,9 milióna barelov za deň. V roku 2040 to má byť 110 miliónov barelov. Pôvodné katastrofické scenáre o tom, že svetové zásoby ropy sa minú do roku 2050, sa nepotvrdili. Ľudstvo môže fungovať na čiernej surovine pri súčasných zásobách bez problémov do konca 21. storočia. Ropné spoločnosti však budú musieť investovať nemalé prostriedky. Podľa odhadov to bude do roku 2040 10 biliónov dolárov.
Predpoveď o budúcnosti automobilov sa môže, ale nemusí ukázať ako pravdivá. Najmä z lokálneho hľadiska môžu veci vyzerať úplne inak. Niektoré krajiny už hlásajú odklon od naftových motorov, ktoré znečisťujú životné prostredie a nepriaznivo pôsobia na zdravie obyvateľstva. Veľké metropoly už dnes zavádzajú „bez-emisné“ zóny, kde majú povolený vjazd len elektromobily alebo hybridy. Iné sa doslova dusia v smogu a obmedzenie dopravy je na spadnutie. Ďalšie krajiny ponúkajú štedré dotácie na nákup zelených áut. Budúcnosť alternatívnych palív môže teda v niektorých krajinách vyzerať úplne inak, než si predstavuje OPEC.
A čo si o tom myslíte vy? Má OPEC pravdu, alebo je úplne mimo? Má vôbec zmysel predpovedať budúcnosť?
Väčšina predpovedí vyzerá po rokoch mimoriadne úsmevne :-). V 50. rokoch napríklad predstavil General Motors „automobily budúcnosti“ Firebird 1,2,3. Je predpoveď OPECu rovnako presná?
Zdroj: OPEC